Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Szybki test i ćwiczenia

Mięśnie Kegla odpowiadają przede wszystkim za zatrzymywanie moczu oraz stolca. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy mięśnie Kegla nie działają prawidłowo. Najczęściej związane jest to z przebytą operacją, urazami, niepoprawnymi nawykami toaletowymi czy chorobami przewodu pokarmowego. U kobiet mięśnie mogą być osłabione także przez ciążę. Jak poprawić ich pracę? Przedstawiamy przydatne ćwiczenie.

Mięśnie Kegla - funkcje

Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Ich nazwa odnosi się do amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla, który na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku zaproponował zestaw ćwiczeń, który miał wspierać mięsień łonowo-guziczny. Jego głównym celem było leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Badania Kegla pozwoliły zmienić myślenie o mięśniach dna miednicy. Pokazały również, że odpowiednie ćwiczenia mogą być dużo bardziej efektywne niż operacja chirurgiczna.

Mięśnie Kegla pełnią wiele ważnych funkcji. Odpowiadają za:

Reklama
  • zatrzymywanie moczu i stolca,
  • stabilizację kości guzicznej, kość krzyżowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • ochronę i utrzymywanie prawidłowego położenia organów miednicy,
  • utrzymywanie gazów,
  • biomechanikę chodu,
  • przebieg porodu,
  • satysfakcję z życia seksualnego.

Mięśnie Kegla - jak sprawdzić, czy działają prawidłowo?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że działanie mięśni Kegla można w bardzo łatwy sposób sprawdzić. Jak? Jedną z podstawowych funkcji mięśni Kegla jest zatrzymywanie moczu, stolca oraz gazów. Jeżeli chcemy więc sprawdzić, czy nasze mięśnie działają właściwie, wystarczy na chwilę spróbować zatrzymać strumień moczu czy gazy

Mięśnie Kegla kojarzone są głównie z kobietami, jednak nie oznacza to wcale, że nie znajdziemy ich u panów. U mężczyzn mięśnie Kegla również odpowiadają za zatrzymywanie moczu. Ich dodatkową funkcją jest z kolei wspomaganie prawidłowej erekcji.

Mięśnie Kegla - objawy osłabienia

Czasami dochodzi do sytuacji, gdy mięśnie Kegla nie działają prawidłowo. Najczęściej związane jest to z przebytą operacją, urazami, niepoprawnymi nawykami toaletowymi czy chorobami przewodu pokarmowego. Wśród możliwych przyczyn wymienia się także otyłość, stres i nieprawidłową budowę ciała. U kobiet mięśnie Kegla osłabić się mogą po ciąży.

Objawy osłabienia mięśni Kegla to:

Ćwiczenia na mięśnie Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Obie czynności wykonuje się naprzemiennie. Można rozpocząć od napisania mięśni na pięć sekund i z czasem zwiększać czas do nawet 25 sekund. Napinanie mięśni można ćwiczyć zarówno na stojąco, jak i na siedząco oraz na leżąco. Dzięki temu można trenować o każdej porze dnia, w różnych miejscach, nawet siedząc przed komputerem w pracy. Warto pamiętać, aby nie ćwiczyć z pełnym lub nie do końca opróżnionym pęcherzem. Nie należy również ćwiczyć podczas oddawania moczu. Doprowadzić to może bowiem do zaburzeń funkcjonowania układu moczowego, co może skutkować infekcjami.

Innym sposobem na trening mięśni Kegla są ćwiczenia z użyciem specjalnych akcesoriów. Na rynku znajdziemy m.in. kulki gejszy czy jajeczka z kamienia, które należy umieścić wewnątrz pochwy. Ich cena rozpoczyna się od 30-40 zł, jednak najdroższe produkty to koszt nawet 300-500 zł. Na szczęście oferta jest bardzo szeroka i każdy może znaleźć produkt na swoją kieszeń.

Stosując tego typu kulki, należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Przed każdym użyciem akcesoria powinny być dokładnie umyte. Nie należy również nosić kulek dłużej niż przez 15-25 minut.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wypadanie pochwy. Z czym się wiąże i jak można to wyleczyć? 

Korzyści z uprawiania seksu. Jak często powinniśmy współżyć?

Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem wielu kobiet

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięśnie Kegla | mięśnie kegla ćwiczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL