Puchnięcie nóg. O czym może świadczyć?

Opuchlizna nóg może być konsekwencją długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Niemniej nie można bagatelizować tego problemu, gdyż obrzęki kończyn dolnych mogą wskazywać na poważne problemy - ze strony układu krążenia i układu moczowego.

Obrzęki powstają na skutek gromadzenia się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej. Dochodzi do tego, ponieważ: zwiększa się ciśnienie hydrostatyczne, spada liczba białek w osoczu (zmniejszone ciśnienie onkotyczne), odpływ chłonki staje się utrudniony, rośnie przepuszczalność naczyń.     

W jakich chorobach występuje obrzęk nóg?

Groźną chorobą, której objawem jest obrzęk nóg jest zakrzepica żył głębokich. Dochodzi do niej w wyniku spowolnienia przepływu krwi, na przykład na skutek długotrwałego unieruchomienia kończyny, zwiększenia ilości czynników sprzyjających zakrzepom i zmniejszenia czynników przeciwzakrzepowych oraz uszkodzenia ściany naczyń. 

Reklama

Na zakrzepicę żył głębokich cierpią przede wszystkim osoby powyżej 40. roku życia, mające żylaki, borykające się z niewydolnością serca, stosujące antykoncepcję hormonalną, po dużych zabiegach operacyjnych w obrębie kończyn dolnych, miednicy i jamy brzusznej. Choroba objawia się powiększeniem kończyny (zazwyczaj jednostronnym), gorączką, nagle występującym obrzękiem, który nie poddaje się uciskowi, oraz bólem podczas chodzenia. Więcej o zakrzepicy przeczytasz TUTAJ

Słoniowacizna - to obrzęk limfatyczny jest spowodowany zastojem chłonki (limfy) w tkance podskórnej. Obrzęki pierwotne dotyczą zmian w naczyniach i węzłach chłonnych, natomiast obrzęki wtórne są spowodowane chorobami które uszkadzają układ chłonny. Rozwijają się zazwyczaj powoli, przez długi czas pozostając w utajeniu. Obrzęk określa się jako ciastowaty, początkowo poddaje się uciskowi, z czasem twardnieje. U pacjentów ze słoniowacizną, pojawiają się także: opuchlizna, grudki i narośle, uczucie ciężkości kończyn. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana może zakończyć się amputacją. Leczenie polega na stosowaniu drenażu limfatycznego, odbarczeniu poprzez ćwiczenia fizyczne i bandażowaniu kompresyjnym.     

Przewlekła niewydolność żylna - polega na wstecznym przepływie krwi w żyłach, obejmuje tak zwane żylaki, czyli poszerzenia żył, powstałe wskutek zastoju krwi i rozciągania przez nią ścian naczynia. Przewlekłej niewydolności żylnej sprzyjają: płeć żeńska, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, ciąża, czynniki genetyczne. Chorobę można rozpoznać po wypryskach w okolicy łydek oraz po opuchliźnie symetrycznej lub jednostronnej kończyn, a także po żylakowatych poszerzeniach naczyń żylnych.    

Inne typy obrzęków kończyn dolnych

Obrzęk spowodowany zaburzeniami tarczycy - dotyczy zarówno podudzi jak i oczodołów (w niedoczynności tarczycy). Poza tym wyróżnia się obrzęk śluzowaty rozpoczynający się w okolicy kości piszczelowej, jest on typowy dla nadczynności tarczycy; 

Obrzęk tłuszczowy - tworzy charakterystyczne worki, zwisające ku stopom. Dotyczy osób otyłych, mówi się, że może mieć podłoże hormonalne.

Obrzęk przedmiesiączkowy - wywołany przez estrogeny oraz aldosteron (hormon odpowiedzialny za zatrzymywanie sodu, a wraz z nim wody w organizmie), których stężenie zwiększa się przed menstruacją, powodują występowanie obrzęków. Poza nogami, kobiety zgłaszają również obrzmienie piersi.

Obrzęk towarzyszący cukrzycy - obrzęki pojawiają się zazwyczaj w okolicy kostek, są spowodowane przede wszystkim mikroangiopatią i wzrostem przepuszczalności naczyń.  

Obrzęk w przebiegu niewydolności prawokomorowej.

Obrzęk występujący w miejscu urazu.   

Jak radzić sobie z obrzękami nóg?

Nie można zapominać, że obrzęki mogą zwiastować poważne dolegliwości, a wszelkie niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem. Najpewniej wykonane zostaną: USG Dopplerowskie, badanie moczu i krwi oraz badania serca. W leczeniu obrzęków nóg przydatne okazują się maści i żele z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Obrzęki powstałe po urazach można zabandażować.   

Aleksandra Oracz


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: obrzęki nóg | zakrzepica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL