Czym jest glikemia i na co wskazuje?
Glikemia to wskaźnik określający stężenie glukozy we krwi. Po spożyciu pokarmu, który zawiera węglowodany, glikemia szybko się podnosi. Warto wiedzieć, co jeszcze kryje się pod tym terminem oraz jakie skutki ma podwyższona glikemia.
Glikemia na czczo to szczególnie ważny wskaźnik, gdyż na tej podstawie można rozpoznać cukrzycę. Gdy nie jemy przez kilka godzin w nocy, prawidłowy poziom glikemii powinien wynosić poniżej 100 mg/dl.
Jeśli jest wyższy, to oznacza to stan przedcukrzycowy lub cukrzycę. Aby potwierdzić diagnozę, należy przeprowadzić jeszcze badanie tolerancji glukozy. Badanie przeprowadza się poprzez pobranie kropli krwi z palca.
Glikemia po posiłku oznacza stężenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Maksymalna glikemia pojawia się w ok. godzinę po jedzeniu (co często powoduje uczucie senności). Potrzeba kolejnych trzech godzin, by glikemia była taka sama jak przed posiłkiem.
Groźnym stanem jest hipoglikemia, inaczej - niedocukrzenie.
Na poziom glikemii wpływa szereg czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj przyjmowanego pokarmu. Węglowodany proste błyskawicznie powodują jego podniesienie, a pozostałe pokarmy mają działanie rozłożone w czasie.
Jeśli trzustka działa nieprawidłowo i wydziela zbyt mało insuliny, to wysoki poziom glukozy w komórkach utrzymuje się znacznie dłużej. Wysoka glikemia przez długi czas powoduje uszkodzenie komórek, dlatego ważne jest jej okresowe badanie.
Warto pamiętać o tym, że szybkie podniesienie poziomu glikemii powoduje gwałtowny wyrzut insuliny. Następnie ten poziom szybko spada, co powoduje atak głodu, którego nie można opanować. Z tego powodu powinniśmy unikać węglowodanów prostych.
CZYTAJ TAKŻE:
Cukrzyca to plaga naszych czasów. Prof. Tomasz Klupa: To nas gubi