Wypadanie pochwy. ​Z czym się wiąże i jak można to wyleczyć?

Szacuje się, że w Polsce obniżenie narządu rodnego o różnym nasileniu może dotyczyć aż 33 proc. kobiet, dlatego jeśli cierpisz na to schorzenie, pamiętaj, że nie jesteś w tym sama. Zobacz, jakie są przyczyny wypadania pochwy i jak można poradzić sobie z tym problemem.

Wypadanie pochwy - co to oznacza?

U niektórych kobiet pochwa ulega obniżeniu, zdarza się także, że wypada. Jest to spowodowane, osłabieniem mięśni, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie, pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy. Wypadanie narządu rodnego, dotyczy zwykle kobiet, które urodziły dziecko drogą naturalną. Przepona miednicy i przepona moczowo-płciowa, podtrzymują narządy rodne i razem z aparatem więzadłowym przeciwstawiają się siłom działającym na pochwę, gdy ulegają osłabieniu, może dojść do ich wypadnięcia. Bez wątpienia, ta przypadłość utrudnia codzienne funkcjonowanie, powodując dyskomfort i zmniejszając satysfakcję z życia seksualnego. 

Reklama

Jakie kobiety są narażone na wypadanie pochwy?

Z problemem wypadającej pochwy zmagają się przede wszystkim kobiety, które wydały na świat dziecko w sposób naturalny. Niemniej wypadanie pochwy, dotyczy także kobiet: otyłych, w starszym wieku, wykonujących ciężką pracę fizyczną, cierpiących na zaparcia. Szczególnie narażone są również kobiety chorujące na zespół rozluźnienia pochwy, który spowodowany jest przynajmniej jednym porodem naturalnym, podczas którego dziecko było nietypowo ułożone (pośladkowo lub odgięciowo), albo miało znaczną masę urodzeniową, to jest powyżej czterech kilogramów. 

Zdarza się, że zespół rozluźnienia pochwy dotyka kobiet, które nie rodziły, a znajdują się w okresie po menopauzalnym, w związku z czym mają obniżony poziom estrogenów. Spadek estrogenu i wytwarzania kolagenu prowadzi do wysuszenia i zmniejszenia grubości błony śluzowej.

Jakie są objawy wypadania pochwy?

Wypadanie pochwy jest związane z wieloma dokuczliwymi objawami. Kobiety borykające się z tym schorzeniem często mają problem z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza podczas kaszlu albo kichania, poza tym odczuwają parcie na stolec. Zdarza się, że pochwa jest u nich widoczna przez szparę sromową, cierpią również na bóle w krzyżu i podbrzuszu. Kolejną niedogodnością jest ból odczuwany w trakcie stosunku, a także uczucie pełności i ucisku w okolicach intymnych.

Jak leczyć wypadanie pochwy?

Problem można zdiagnozować na wczesnym etapie, pod warunkiem, że kobieta regularnie odwiedza ginekologa. Leczenie wypadania pochwy, najczęściej jest operacyjne. Zabiega ma na celu naprawić aparat wieszadłowy i podporowy, aby utrzymać narządy miednicy i zapobiec ich wypadaniu. 

Operację wykonuje się z dostępu brzusznego lub pochwowego. Ta pierwsza polega na podwieszeniu narządu przy pomocy materiału protetycznego do więzadła podłużnego kości krzyżowej. Specjaliści zazwyczaj wybierają metodę laparoskopową, ponieważ po zabiegu pozostają niewielkie blizny, a pacjentki szybko wracają do codziennych aktywności (w klinice pozostają zwykle przez okres 3 dni). Z kolei dostęp przezpochwowy zakłada nacięcie narządu, oddzielenie organów od ściany pochwy i wzmocnienia jej siatką. Operacja wykonana z dostępu przezbrzusznego, jest skuteczna aż u 95% pacjentek, zabieg wykonywany z dostępu przezpochwowego ma niższą skuteczność, bo 75proc.. Kobiety, które planują powiększyć rodzinę, powinny odłożyć operację. Zaleca się im wykonywanie ćwiczeń, albo stosowanie krążków dopochwowych.

Leczenie wypadającej pochwy - metody nieinwazyjne

Nie wszystkie kobiety, zmagające się z wypadaniem pochwy decydują  się na zabieg. Nieinwazyjnymi metodami mającymi poprawić stan mięśni i więzadeł są: regularne ćwiczenia i stosowanie wkładek dopochwowych. Te dopochwowe urządzenia, mechanicznie podpierają wypadający narząd, co powstrzymuje dolegliwości.

Nie zawsze wypadanie pochwy wymaga leczenia, jeśli zdiagnozowano je u ciebie, ale nie odczuwasz żadnego z objawów, wystarczy regularnie odwiedzać ginekologa i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pomocne okazują się także ćwiczenia. Ćwicząc osłabione mięśnie dna miednicy, możesz je wzmocnić, przez co twoje objawy będą mniej dokuczliwe, a problem nie będzie się pogłębiał.

Czytaj także: 

Hashimoto zaczyna się w głowie. Tylko tym je pokonasz

Fibromialgia. Gdy boli całe ciało 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL