Skala Apgar. Za co nowo narodzonym dzieciom przyznaje się punkty?

Skala Apgar wykorzystywana jest do oceny stanu ogólnego niemowlaka. Opiera się na pięciu parametrach. Pediatra lub położna ocenia oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i reakcję na bodźce. Dziecko może dostać od 0 do 10 punktów. Skala Apgar, choć powszechnie używana, wzbudza coraz więcej kontrowersji. Jej przeciwnicy podkreślają, że jest subiektywna i pomija wiele istotnych czynników.

Skala Apgar - co to jest?

Skala Apgar po raz pierwszy zaprezentowana została w 1952 roku. Jej twórczynią była Virginia Apgar, anestezjolog i pediatra z Uniwersytetu Columbia. Dziś skala z powodzeniem używana jest przez lekarzy na całym świecie. Do czego dokładnie służy? Najprościej rzecz ujmując, skala Apgar wykorzystywana jest do określania stanu noworodka. Dziecko może dostać od 0 do 10 punktów.

Ocena dziecka wykonywana jest kilka razy. Wszystko zależy od stanu ogólnego malucha. U niemowląt w dobrym stanie wykonuje się ją dwa razy (w pierwszej i piątej minucie życia), w stanie średnim i ciężkim - cztery razy (w pierwszej, trzeciej, piątej oraz 10. minucie życia). Ocena poszczególnych parametrów jest niezwykle przydatna. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości pomaga w określeniu dalszego postępowania, np. leczenia czy rehabilitacji.

Reklama

Skala Apgar - jak czytać?

Skala Apgar opiera się na pięciu głównych parametrach. To: oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i reakcja na bodźce. Parametry ocenia lekarz pediatra lub położna. Każdy z opisanych wyżej parametrów oceniany jest w skali od 0 do 2.

Ocena noworodka według skali Apgar:

  • oddychanie: brak oddechu - 0 punktów, oddech wolny i nieregularny - 1 punkt, regularny i głęboki oddech oraz płacz - 2 punkty;
  • czynność serca: brak czynności serca - 0 punktów, puls poniżej 100 - 1 punkt, puls powyżej 100 - 2 punkty;
  • zabarwienie skóry: sinica uogólniona - 0 punktów, sinica obwodowa - 1 punkt, różowe zabarwienie ciała - 2 punkty;
  • napięcie mięśni: wiotkość ogólna - 0 punktów, napięcie obniżone, zgięte kończyny - 1 punkt, napięcie prawidłowe, samodzielne ruchy - 2 punkty;
  • reakcja na bodźce: brak - 0 punktów, grymas twarzy i słabe poruszanie - 1 punkt, żywa reakcja, kaszel, kichanie lub płacz - 2 punkty.

10-8 punktów w skali Apgar:

Stan dziecka oceniany jest jako dobry. Maluch ma prawidłowy kolor skóry i właściwie napięcie mięśniowe. Noworodek nie ma problemów z oddychaniem.

7-4 punktów w skali Apgar:

Stan dziecka oceniany jest jako średni. W związku z obniżeniem niektórych parametrów maluch musi być monitorowany. U niektórych dzieci konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Chodzi m.in. o badania gazometryczne oraz badanie histologiczne łożyska. W przypadku uzyskania 4-7 punktów w skali Apgar konieczne jest powtórzenie oceny. W zdecydowanej większości przypadków stan dziecka poprawia się po ok. pięciu minutach i przy kolejnej ocenie maluch osiąga wyższy rezultat.

3-0 punktów w skali Apgar:

Stan dziecka oceniany jest jako zły. Maluch nie reaguje na bodźce i może mieć problemy z oddychaniem. Przy tak niskiej ocenie w niektórych przypadkach dojść może do zatrzymania pracy serca.

Skala Apgar - kontrowersje

Skala Apgar od początku wzbudzała sporo kontrowersji. Jej przeciwnicy podkreślają, że skala jest subiektywna i pomija wiele istotnych czynników. Jednym z nich może być sposób rodzenia. Jak pokazują badania, dzieci urodzone w sposób naturalny osiągają zwykle wyższe wyniki niż dzieci po cesarskim cięciu. Skala Apgar nie uwzględnia także czynników zewnętrznych, które mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie noworodka. Chodzi m.in. o temperaturę otoczenia czy oświetlenie.

Coraz więcej mówi się również o tym, że skala Apgar nie nadaje się do oceny wcześniaków. "Zmniejszona punktacja w skali Apgar u noworodków skrajnie niedojrzałych nie musi świadczyć o złym stanie klinicznym po urodzeniu, ani tym bardziej o niedotlenieniu, a taki jest główny cel badania w skali Apgar. U tych noworodków, bardziej niż u innych, potrzebne są dodatkowe badania z krwi pępowinowej" - twierdzi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kolka niemowlęca. Czy istnieje skuteczny lek?

Czy można zajść w ciążę, będąc już w ciąży? 

Co wolno, a czego nie wolno w ciąży? Prawdy i mity

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: poród | skala Apgar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL