Nie tylko prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne. O mniej znanych metodach antykoncepcji
Od wieków szukano sposobów na zapobieganie niechcianej ciąży. Poszczególne metody różniły się między sobą mechanizmem działania i skutecznością. Obecnie istnieje wiele sposobów kontroli płodności, spośród których każda para może znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie - nie wszystkie jednak są powszechnie znane, dlatego czas przybliżyć nieoczywiste formy antykoncepcji.
Stosunek przerywany czy kalendarzyk dni płodnych to nie są skuteczne metody antykoncepcji. Prezerwatyw czy antykoncepcji hormonalnej w formie tabletek lub plastrów niektórzy nie chcą lub nie mogą stosować. Co jest więc alternatywą? Sprawdzamy!
W dawnych czasach zabezpieczanie się w trakcie stosunku odgrywało rolę przede wszystkim ochrony przed chorobami wenerycznymi. Za pierwszą metodę antykoncepcji uważa się prezerwatywy, które wykonywane były z jelit albo pęcherzy zwierzęcych, a czasem również z lnu.
Dopiero odkrycie sposobu otrzymywania gumy w latach 50. XIX wieku, pozwoliło na rozpoczęcie produkcji gumowych prezerwatyw, które zabezpieczały także przed ciążą. Ich alternatywą w latach 20 XX wieku zostały prezerwatywy lateksowe, docenione przede wszystkim ze względu na niskie koszty produkcji i znaczną wytrzymałość.
Rzecz jasna prezerwatywy nie były jedynym środkiem zapobiegającym przedostawaniu się plemników do damskich narządów rozrodczych - już starożytne Egipcjanki stosowały środki plemnikobójcze lub mechaniczne blokady w postaci odchodów zwierząt umieszczanych w pochwie. Z kolei średniowiecze przeforsowało stosunek przerywany jako metodę zapobiegania niechcianej ciąży, wszystko dlatego, że sposób ten był łatwy do ukrycia przed wszechobecną kontrolą kościoła.
To kiedyś. Dziś wybór antykoncepcji jest ogromny. Jakie są mniej znane metody kontroli płodności?
Krążek, pierścień lub ring to różne nazwy jednej metody antykoncepcyjnej przeznaczonej dla pań. Wspomniany krążek przypomina elastyczną obręcz o średnicy ok. 5cm i przeznaczony jest do umieszczenia w pochwie, gdzie miejscowo uwalnia niewielkie dawki żeńskich hormonów, tym samym hamując owulację i blokując zapłodnienie.
Pierścień aplikuje się samodzielnie najlepiej w pierwszym dniu cyklu, nie powinien on powodować dyskomfortu. Należy go wyjąć po 3 tygodniach od założenia, wykonuje się to manualnie, z użyciem palca wskazującego. Wtedy następuje krwawienie, a nowy krążek można zaaplikować po upływie tygodnia.
Globulki, żele i pianki to środki plemnikobójcze, aplikowane najczęściej na chwilę przed stosunkiem, zawierają tzw. spermicydy, które unieruchamiają i niszczą plemniki przedostające się do pochwy. Środki plemnikobójcze mają kilka istotnych minusów, po pierwsze muszą zostać umieszczone w pochwie na 10 do 15 minut przed stosunkiem, co wyklucza spontaniczne zbliżenia, po drugie często wyciekają, powodując poplamienie bielizny, ponadto, jeżeli podczas seksu przez godzinę nie dojdzie do wytrysku, konieczne jest zaaplikowanie kolejnej globulki.
Do niewątpliwych zalet tej metody antykoncepcji należą niska cena i dostępność bez recepty. Z wymienionych względów środki plemnikobójcze stosowane są zwykle w połączeniu z innymi metodami antykoncepcji.
Początkowo zastrzyki były stosowane w leczeniu raka nerek i endometrium, mimo że działanie antykoncepcyjne zastrzyków nie ulegało wątpliwości, nie zostały one od razu dopuszczone do powszechnego stosowania wszystko przez podejrzenie, że mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi. Wreszcie po latach badań Agencja Żywności i Leków dopuściła je do obrotu. W Polsce dostępny jest tylko jeden zastrzyk antykoncepcyjny wydawany na zlecenie lekarza i podawany przez personel medyczny.
Podobnie jak i dobrze znane prezerwatywy dla mężczyzn, tak i te będące wariantem dla kobiet zaliczane są do mechanicznych metod zabezpieczenia. Prezerwatywy dla kobiet blokują kontakt prącia z pochwą, zabezpieczając przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i nieplanowaną ciążą.
Zbudowane są z dwóch pierścieni: pierwszego (otwartego) chroniącego ją przed wpadaniem do pochwy i drugiego (zamkniętego), którego zadanie polega na właściwym ułożeniu prezerwatywy w pochwie. Chociaż obecnie prezerwatywy dla kobiet wykonuje się z naturalnego lateksu pokrytego nawilżającą substancją plemnikobójczą, wykazują skuteczność aż do 97 proc. i można je kupić bez recepty, wciąż nie cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza przez trudności w zakładaniu i ograniczoną dostępność.
Implant antykoncepcyjny zaliczany do metod antykoncepcji hormonalnej to niewielki pręcik (o dł. ok. 4cm) zakładany w gabinecie lekarza pod skórę kończyny górnej. Antykoncepcja zapewniana przez implant wykorzystuje progestagen, który w organizmie kobiety wpływa na hamowanie owulacji. Ponadto dzięki temu uwalnianemu hormonowi, wywoływane są zmiany w śluzie szyjki macicy, które utrudniają poruszanie się plemników. Jedną z najważniejszych zalet implantu jest czas jego działania - chroni przed niepożądaną ciążą aż do 3 lat od wszczepienia.
CZYTAJ TAKŻE:
Obserwuj swoje majtki. Możesz dużo dowiedzieć się o swoim zdrowiu
Ból podczas stosunku? Oto, co może być przyczyną