Jak wygląda zabieg in vitro?

W dzisiejszych czasach problem bezpłodności dotyka około 20% zdrowych par. Niektórym z nich udaje się począć dziecko w sposób naturalny, po uprzednim leczeniu lub przez inseminacje. Jeżeli i te metody zawodzą mogą spróbować zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Choć jest to metoda bardzo kontrowersyjna i kosztowna, to wiele par decyduje się na ten zabieg w nadziei na poczęcie upragnionego dziecka.

Na czym polega zabieg in vitro?

In vitro to metoda zapłodnienia polegająca na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. 

W pierwszym etapie stymuluje się owulację za pomocą hormonów tak, by było możliwe pobranie komórek jajowych. Następnie łączy się pobrane komórki z plemnikami, a gdy zarodki zaczynają się dzielić przenosi się je do organizmu matki tak, by zagnieździły się w ścianie macicy i by mogły dalej się rozwijać w środowisku naturalnym.

Jakie pary kwalifikuje się do zabiegu in vitro?

Istnieje kilka czynników kwalifikujących pary do zabiegu in vitro. Biorąc pod uwagę dolegliwości ze strony kobiety do zabiegu in vitro kwalifikują m. in. takie czynniki jak trwałe uszkodzenie lub brak jajowodów, ciężka postać endometriozy ,zaburzenia jajeczkowania. Czasami para kierowana jest na zabieg in vitro z powodu zaburzeń płodności u mężczyzny, np. uszkodzenia jąder, niskiej ruchliwości oraz liczebności plemników w ejakulacie, a nawet ich brak, czy całkowitego braku ejakulatu. 

Reklama

 

Innymi przyczynami niepłodności kwalifikującymi parę na in vitro mogą być niepłodność immunologiczna - gdy przeciwciała występujące w śluzie kobiety zabijają plemniki mężczyzny, niepłodność nieznanego pochodzenia, a także, gdy okres niepłodności trwa ponad 3 lata oraz gdy kobieta osiąga wiek 35 lat.

Miejsce i koszt przeprowadzenia in vitro

In vitro przeprowadza się w klinikach leczenia niepłodności, a jego koszt zależy od tego, czy wykorzystuje się komórki rodziców lub krewnych czy korzysta się z komórek dawców. Koszt in vitro waha się od 8 do 20 tysięcy złotych w zależności od wybranego pakietu. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapłodnienie in vitro | procedura in vitro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL