Jak leczyć rzeżączkę w ciąży?

​Rzeżączka to ciągle jedna z najpowszechniej występujących chorób wenerycznych. Nic dziwnego, że zdarza się i kobietom ciężarnym. Taką ciążę trzeba wtedy stale kontrolować.

Rzeżączka - parę faktów

Rzeżączka to choroba przenoszoną drogą płciową, Wywołuje ją gram-ujemna bakteria, zwana dwoiną rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Rzeżączka dotyka i mężczyzn i kobiety. Zarażenie rzeżączką jest możliwe podczas każdego rodzaju stosunku płciowego. 

Dojdzie do niego zawsze, gdy podczas seksu nie używa się prezerwatywy i dotyczyć to będzie zarówno stosunków z penetracją, analnych, jak i oralnych. Choroba bardzo często przebiega bezobjawowo.

Jak rozpoznać rzeżączkę?

Choć nie jest to łatwe do rozpoznania, po pewnych symptomach, rzeżączki można się domyślić. U kobiet może dojść do zapalenia narządów miednicy mniejszej, co zagraża nawet bezpłodnością. Zapalenie i podrażnienie szyjki macicy, częste oddawanie moczu, krwawienia między menstruacjami, pieczenie pochwy oraz żółtozielony śluz - to czynniki alarmujące. U mężczyzn najbardziej charakterystyczna będzie żółta wydzielina z penisa.

Reklama

Ciąża i rzeżączka - co robić?

Ponieważ rzeżączka ciężarnej matki zwykle przenosi się na dziecko, co może mu grozić podrażnieniem błon śluzowych oczu, a finalnie nawet ślepotą - leczenie podczas ciąży jest niezwykle ważne. Są odpowiednie leki, dzięki którym możliwy będzie nawet poród drogami natury, zupełnie bez ryzyka dla płodu. Należy jednak pamiętać o badaniach kontrolnych. 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL