Witamina A w okresie ciąży

Witamina A w ciąży, jak każda w witamin jest konieczna. To wie każdy. Niejasności pojawiają się w kwestii tego, czy należy jej dostarczać dodatkowo, czy wręcz przeciwnie – unikać.

Rola witaminy A w rozwoju płodu

Każdy organizm, a więc również i płód nie rozwinie się bez niej prawidłowo. Witamina A jest przeciwutleniaczem, usuwa wolne rodniki, a przez to chroni komórki przed uszkodzeniem. 

Jej niedobór zagraża wystąpieniem chorób nowotworowych. Dla płodu przede wszystkim jednak ma znaczenie z uwagi na wzrost kości oraz wykształcenie się zawiązków zębów. Trzeba jednak uważać, by jej nie przedawkować, a jest to o tyle łatwe, że witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczu.

Uwaga na przedawkowanie witaminy A w okresie ciąży!

Bezwzględnie należy unikać w okresie ciąży używania witaminy A w postaci tabletek czy sztucznego kumulowania jej spożycia w diecie. Jej nadmiaru mogą spowodować trwałe uszkodzenia płodu. 

Reklama

W skrajnych przypadkach może dojść do wodogłowia, małogłowia, wad twarzoczaszki oraz wady układu krążenia.

Jak racjonalnie spożywać w ciąży witaminę A?

Duże niedobory witaminy A w okresie przed zapłodnieniem powodują niemożność implantacji zarodka. Zaszkodzi również jej brak w okresie prenatalnym. Jednocześnie jej nadmiar jest szkodliwy. Jak zatem wypośrodkować? 

Pierwszą, nadrzędną zasadą, będzie bezwzględne podporządkowanie się nakazom lekarza prowadzącego ciążę, który najlepiej oceni po rozwoju płodu oraz w efekcie kontrolnych badań krwi, jak należy postępować.

 Ocenia się, że zapotrzebowanie na witaminę A w ciąży pokrywają dwie marchewki dziennie, zatem dieta bogata w surówki zupełnie wyeliminuje potrzebę spożywania dodatkowych preparatów suplementujących.

Czego unikać, by nie przedawkować witaminy A w ciąży?

 

Nie pijmy nadmiernych ilości soków marchwiowych oraz wystrzegajmy się spożywania wątróbki. No i nie używajmy preparatów witaminowych na własną rękę - to pozwoli zachować właściwą porcję witaminy A dla płodu.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL