Pokazała, jak zmieniła się jej twarz w ciąży. Dotknął ją syndrom ciążowego nosa

Na skutek rozwijającego się płodu, zwiększającej się masy ciała, a także dynamicznych zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży, może ona odczuwać liczne dolegliwości bólowe czy zmiany emocjonalne. Wygląd fizyczny ulega nie tylko zmianie pod kątem rosnącego brzuszka, bowiem oznaki ciąży mogą być również widoczne na twarzy. Przekonują się o tym kobiety w ciąży z syndrom ciążowego nosa. Czym jest i jak się objawia?

Ciąża objawia się również na twarzy

Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety będącej w ciąży sprawiają, że może ona mierzyć się z licznymi dolegliwościami. Ciężarne najczęściej zmagają się z wypryskami na twarzy, przesuszoną i wrażliwą skórą, przebarwieniami, jednak u niektórych z nich pojawia się tzw. syndrom ciążowego nosa. Szacuje się, że około 20 proc. kobiet w ciąży zauważa zmiany w swoim nosie w trakcie ciąży.

Chociaż syndrom ciążowego nosa nie jest określeniem medycznym, to problem jest zauważany przez kobiety z przyczyn natury estetycznej. Ciąża sprzyja licznym obrzękom, problemami z krążeniem, zwłaszcza w kończynach dolnych. Niektóre kobiety zauważają jednak zmiany na twarzy, zwłaszcza nosie, który staje się duży i zmienia całkowicie jej dotychczasowy wygląd, co z kolei wpływa niekorzystnie na poczucie atrakcyjności przez ciężarną.

Reklama

Syndrom ciążowego nosa

Powiększony, obrzęknięty nos jest spowodowany wzrostem estrogenu - hormonu, który zwiększa przepływ krwi w całym ciele, wywołując tym samym zatrzymanie wody. Wiele kobiet w portalach społecznościowych dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianami, jakie zaszły w ich organizmach, kiedy były w ciąży.

Jedna z nich, publikując nagrania oraz zdjęcia z czasu przed ciąży i w czasie jej trwania zwróciła uwagę, że przed ciążą jej nos był smukły. Wszystko zmieniło się, kiedy zaszła w ciążę a zwiększenie jego rozmiaru nie miało nic wspólnego ze zwiększającą się masą ciała.

Kobieta opowiada, że obrzęk był postępujący, a nos rósł z tygodnia na tydzień. Oprócz tego, że stał się on większy, kobieta zauważa, że był on bardzo tkliwy i bolesny w trakcie dotyku.

Obrzęki w ciąży

Powodem pojawiających się obrzęków w trakcie ciąży jest przede wszystkim zwiększenie krążącej krwi w organizmie kobiety i ucisku rozwijającego się płodu na naczynia krwionośne, odpowiedzialne za odprowadzanie krwi do serca. Dodatkowo wzrost hormonów sprawia, że o wiele łatwiej dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, co również wywołuje obrzęki. Aby zmniejszyć problem opuchlizny, kobieta powinna codziennie przyjmować odpowiednią ilość płynów a także pamiętać o aktywności fizycznej. Ruch poprawia krążenie, tym samym chroniąc przed opuchlizną. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Przyczyny obrzęków nóg i sposoby radzenia sobie z nimi

Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: obrzęki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL