Co trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych?
Badaniami prenatalnymi nazywa się badania płodu w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Ich celem jest wykrycie wad rozwojowych dziecka. Wczesna wiedza o problemach w rozwoju, umożliwia wyleczenie jeszcze w czasie życia płodowego.
Badania prenatalne mogą być wykonywane inwazyjnie lub też nieinwazyjnie. W tych pierwszych, konieczne jest pobranie tzw. płynu owodniowego. Wiąże się to z ryzykiem powikłań ciąży na poziomie od 0.5 proc. - 1 proc. przypadków. Nieinwazyjny sposób opiera się o badanie krwi i ultrasonografię.
Nie daje jednak możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy, chociaż informuje o ryzyku wad rozwojowych płodu. Najważniejsze jest to, że jest bezpieczny, a w momencie wykrycia ryzyka, często prowadzi do zdecydowania się pacjentek na badanie inwazyjne.
- Kobiety ciężarne po 35.roku życia;
- urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną;
- nieprawidłowy wynik badania ultrasonograficznego;
- wada ośrodkowego układu nerwowego podczas obecnej ciąży.
Niektóre z niżej wymienionych chorób da się zdiagnozować już na etapie rozwoju płodowego:
- zespół Downa;
- zespół Edwarda;
- dystrofia mięśni Duchenne’a;
- zespół Turnera;
- mukowiscydoza;
- fenyloketonuria;
- hemofilia;
- pląsawica Huntingtona.
Prawo do uzyskania skierowania na wykonanie badań prenatalnych przysługuje każdej kobiecie w ciąży. Jest to stwierdzenie zgodne z Ustawą z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży. Nienarodzone jeszcze dziecko jest traktowane, jako pacjent i ma prawo do ochrony zdrowia.
Finansowanie badania z funduszu NFZ prowadzone jest przez wiele szpitali i placówek, a prawo do tego mają kobiety będące w grupie podwyższonego ryzyka wad genetycznych płodu oraz te, które są po 35. roku życia. Do sfinansowania badania konieczne jest skierowanie od specjalisty ginekologa.
Jak wskazują badania ryzyko chorób genetycznych dosięga również młodszych kobiet w ciąży, które nie mogą ubiegać się o darmowe badania, dlatego ważne jest rozważenie wykonania takiego badania na własny koszt. Są to kwoty od 200 - 700zł przy badania nieinwazyjnych oraz nawet 1200zł przy inwazyjnych.