Jak leczyć niedrożne jajowody?
Jajowód to organ niezbędny do zapłodnienia - przechwyca komórkę jajową uwolnioną przez jajnik i transportuje do macicy. Ma kształt cienkiej rurki i zdarza się, że w wyniku zmian chorobowych, staje się ona niedrożna. Uniemożliwia to drogę plemnika w stronę komórki jajowej, a także zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Dlatego schorzenie to jest jedną z najczęstszych przyczyn trudności z zajściem w ciąże.
- zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. chlamydią
- infekcji dróg moczowych
- endometrioza
- wcześniejsze ciąże pozamaciczne
- poronienia
- operacje chirurgiczne w obrębie narządów rodnych
Dawniej niedrożność diagnozowano za pomocą szkodliwych promieni rentgena, obecnie stosuje się głównie badanie ultrasonograficzne z kontrastem.
Należy najpierw zdiagnozować, czy niedrożne są obydwa jajowody czy tylko jeden. W tym drugim przypadku stosuje się wspomagającą terapię, która ma doprowadzić do większej aktywności jajnika ze strony drożnego jajowodu, dzięki czemu możliwe jest naturalne zajście w ciąże bez konieczności zabiegów.
Jeśli niedrożne są oba jajowody, zastosować można laparoskopię oraz in vitro. Laparoskopowa plastyka jajowodów to technika polegająca na oglądaniu i operowaniu narządów za pomocą cienkiego endoskopu. Niestety, technika ta nie zawsze jest skuteczna. Pozostaje wtedy możliwość zapłodnienia pozaustrojowego i wprowadzenia zarodka bezpośrednio do macicy, bez udziału jajowodów.
Na szczęście technika ta jest skuteczniejsza i wiele kobiet, pomimo niedrożnych jajowodów, może cieszyć się macierzyństwem.