Reklama

Jak leczyć niedrożne jajowody?

​Jajowód to organ niezbędny do zapłodnienia - przechwyca komórkę jajową uwolnioną przez jajnik i transportuje do macicy. Ma kształt cienkiej rurki i zdarza się, że w wyniku zmian chorobowych, staje się ona niedrożna. Uniemożliwia to drogę plemnika w stronę komórki jajowej, a także zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Dlatego schorzenie to jest jedną z najczęstszych przyczyn trudności z zajściem w ciąże.

Przyczyny niedrożności jajowodów:

- zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. chlamydią

Reklama

- infekcji dróg moczowych

- endometrioza

- wcześniejsze ciąże pozamaciczne

- poronienia

- operacje chirurgiczne w obrębie narządów rodnych

Jak diagnozuje się niedrożność jajowodów?

Dawniej niedrożność diagnozowano za pomocą szkodliwych promieni rentgena, obecnie stosuje się głównie badanie ultrasonograficzne z kontrastem.

Leczenie niedrożności jajowodów

Należy najpierw zdiagnozować, czy niedrożne są obydwa jajowody czy tylko jeden. W tym drugim przypadku stosuje się wspomagającą terapię, która ma doprowadzić do większej aktywności jajnika  ze strony drożnego jajowodu, dzięki czemu możliwe jest naturalne zajście w ciąże bez konieczności zabiegów.

Jeśli niedrożne są oba jajowody, zastosować można laparoskopię oraz in vitro. Laparoskopowa plastyka jajowodów to technika polegająca na oglądaniu i operowaniu narządów za pomocą cienkiego endoskopu. Niestety, technika ta nie zawsze jest skuteczna. Pozostaje wtedy możliwość zapłodnienia pozaustrojowego i wprowadzenia zarodka bezpośrednio do macicy, bez udziału jajowodów.  

Na szczęście technika ta jest skuteczniejsza i wiele kobiet, pomimo niedrożnych jajowodów, może cieszyć się macierzyństwem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL