Jak sprawdzić, czy jesteś w ciąży?

Niezależnie od tego czy usilnie starasz się o zajście w ciążę, czy raczej robisz wszystko, aby ten moment jeszcze nie nastąpił, w sytuacjach niepewności niecierpliwisz się, chcąc w końcu mieć pewność - "jestem w ciąży czy nie?". Test ciążowy może dać Cię tę informację.

Co to jest test ciążowy i jak to działa?

Test ciążowy stwierdza, czy w moczu lub krwi jest obecny hormon gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten jest produkowany, gdy zapłodniona komórka zagnieżdża się w macicy. Dzieje się to zazwyczaj - ale nie zawsze - około sześć dni po zapłodnieniu. Jeśli jesteś w ciąży, poziom hCG szybko wzrasta, podwajając się co dwa, trzy dni, aby osiągnąć maksymalną wartość między 8. a 12. tygodniem. Następnie maleje.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Obecnie ogólnodostępne są dwa rodzaje testów ciążowych: wymagających badania moczu i badania krwi.

Testy badające mocz można kupić w aptece lub drogerii i zrobić w domu. Większość kobiet wykonuje je kilka dni po dacie spodziewanej miesiączki, wg zaleceń producenta. Wcześniejsze wykonanie testu może dać niemiarodajny wynik, gdyż testy te charakteryzuje mniejsza czułość niż testy krwi, które można wykonać szybciej. 

Reklama

Domowe testy ciążowe dają natychmiastowy wynik, są dyskretne i wygodne. Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik, o dokładności ok 97%, wykonaj go tydzień  po dacie spodziewanej miesiączki (trzy tygodnie od owulacji) z porannego moczu

Badania krwi są wykonywane w gabinecie lekarskim lub laboratorium. Testy te mogą wykryć ciążę wcześniej niż domowe,  bo już od sześciu do ośmiu dni po owulacji. Jednak na wynik trzeba poczekać nieco dłużej - od kilku godzin do kilku dni, w zależności od trybu pracy laboratorium, w którym badana jest krew. Trzeba pamiętać, że są dwa rodzaje tych testów:

- test jakościowy hCG - po prostu sprawdza, czy hCG jest obecne, daje więc prostą odpowiedź czy jesteś w ciąży czy nie

- badanie ilościowe hCG (beta hCG) mierzy dokładną ilość hCG we krwi i może wykryć nawet niewielką ilość tego hormonu. Test ten bywa przydatny w śledzeniu ewentualnych komplikacji podczas pierwszych tygodni ciąży. Test ten jest wiarygodny już 7 dni po stosunku, najlepiej jednak wykonać go  w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni później. Wówczas będzie on miał najwyższą wartość.

Co po wykonaniu testu?

 Jeśli wyniki są pozytywne, umów się na wizytę do lekarza, który będzie mógł potwierdzić ciąże i dać Ci kolejne wskazówki co do jej rozwoju i zaleceń. Jeśli natomiast wynik kilkukrotnie wykonanego testu jest negatywny, a w oczekiwanym czasie nie pojawia się krwawienie miesiączkowe, także udaj się do lekarza, aby stwierdził przyczynę takiego stanu rzeczy.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: test ciążowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL