Basen w ciąży - czy to dobry pomysł?
Jak najbardziej! Basen w ciąży to doskonała forma odpoczynku, a zarazem aktywności fizycznej. Ćwiczenia w wodzie pozwalają zwiększyć wytrzymałość mięśni, która przyda się podczas porodu, jednocześnie niosąc znikome ryzyko urazu, upadku czy nadmiernego wysiłku. Woda pozwala odciążyć zmęczony kręgosłup i stawy.
Wizyta na basenie pomaga także w walce o utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, umożliwiając spalanie zbędnych kalorii w sposób przyjemny i relaksujący. Oczywiście najlepiej przed rozpoczęciem pływania zapytać lekarza prowadzącego ciążę, czy nie widzi medycznych przeciwwskazań do uczęszczania na basen.
Ograniczeniem są przede wszystkim kwestie zdrowotne. Z basenu nie powinny korzystać kobiety, których płód jest zagrożony, lub występują problemy z jego rozwojem. Wszelkie infekcje, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek także wykluczają tego typu aktywność.
Najczęściej ciężarnym w pierwszych dwóch trymestrach poleca się styl żabką. Później najlepiej sprawdza się styl grzbietowy. Należy uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. Jeśli przyszła mama czuje, że pływanie jest dla niej zbyt dużym wysiłkiem, powinna zmniejszyć tą aktywność bądź jej zaprzestać.
Można też skorzystać z deski do pływania, nastawiając się bardziej na relaks. Już samo leżenie na wodzie może być bardzo przyjemne - rozluźnia i odpręża. Wiele przyszłych mam decyduje się na zorganizowane ćwiczenia w wodzie dostosowane specjalnie dla kobiet w ciąży.
Dzięki temu pod okiem fachowca można ćwiczyć szczególnie te mięśnie, które są bardziej obciążone oaz te, których siła przyda się podczas porodu i po nim.
Chodzenie na basen w ciąży najczęściej budzi wątpliwości dotyczące zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim warto wybrać basen o dobrej opinii i sprawiający wrażenie czystego - zaleca się baseny z wodą ozonowaną, a nie chlorowaną.
Należy także pamiętać o zachowaniu wysokiego stopnia higieny - powinno się unikać siadania na posadzkach basenu, czy na ławkach w szatni. Trzeba też zawsze mieć swój ręcznik i uważać, żeby nie spadł na podłogę i nie dotykał brudnych powierzchni.
Sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażeń pochwy jest stosowanie probiotyków ginekologicznych, czyli preparatów wspomagających odbudowę prawidłowego ekosystemu pochwy. Są one dostępne w aptece bez recepty, w formie doustnej lub dopochwowej, można stosować je profilaktycznie. Jeśli zaś występuje skłonność do infekcji pęcherza, warto zażywać zapobiegawczo preparaty z żurawiną.
Zdecydowanie powinno się unikać pobytu w saunie lub jacuzzi, które znacznie podnoszą temperaturę ciała, co jest niebezpieczne dla dziecka. Istotny jest także czas pływania. Powinien mieścić się w przedziale 30-60 minut. Nie zapominajmy również o wygodnym strój do pływania, takim który nie będzie uciskał brzucha czy wrażliwych piersi.