Ustalono najlepszy wiek na zajście w ciążę. Naukowcy: jest mniejsze ryzyko wad płodu

Chęć posiadania dziecka zawsze powinna być dojrzałą i odpowiedzialną decyzją obojga rodziców, którzy są gotowi na potomstwo. W dzisiejszych czasach decyzja ta zazwyczaj motywowana jest sytuacją nie tylko zdrowotną, ale także ekonomiczną, a średnia wieku matek rodzących jest wyższa, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Naukowcy sprawdzili, jaki jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka i kiedy ryzyko, zarówno dla matki jak i płodu, jest najniższe.

W Polsce wzrasta średnia wieku kobiet rodzących

W 2000 roku średni wiek urodzenia pierwszego dziecka wynosił u kobiet 23,7 lat. Dziewięć lat później, czyli w 2009 roku, kobiety decydowały się na swoje pierwsze dziecko w wieku średnio 26 lat. Dane za 2022 rok pokazują, że średnia wieku kobiet, które po raz pierwszy decydują się na zajście w ciąże i urodzenie, wynosi już 28,8 lat.

Oznacza to, że coraz później kobiety decydują się na zajście w ciążę i urodzenie dziecka, co może wpływać na ryzyko zdrowotne zarówno u ciężarnej, jak i u płodu. Naukowcy przeanalizowali ponad 30 tys. ciąż z niechromosomowymi zaburzeniami rozwojowymi na przestrzeni 30 lat, a dane te porównali z prawie 3 milionami porodów, zarejestrowanych w tym samym czasie, tj. w przeciągu 30 lat. Jakie są wyniki?

Reklama

Im później, tym większe ryzyko dla płodu

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie. Ustalono, że ryzyko wad płodu wzrasta z wiekiem matki i wynosi nawet 20 proc. w porównaniu z ciążą kobiety w młodym wieku.

Po analizie zarejestrowanych porodów ustalono, że u kobiet po 40. roku życia ryzyko wad szyi, głowy, oczu i uszu u płodu wzrasta aż o 100 procent. W przypadku wad wrodzonych układu moczowego zauważono zwiększone ryzyko na poziomie 34 proc.

U młodych kobiet, tj. poniżej 22. roku życia, ryzyko wad serca u płodu wynosiło 7 proc., a u matek powyżej 32. roku życia - ryzyko wzrastało do 33 proc.

Wysokie ryzyko u starszych matek występuje w przypadku rozwoju rozszczepu wargi i podniebienia, ponieważ wynosi ono 45 proc., a u matek młodszych - tylko 9 proc.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "BJOG: an International Journal of Obstetrics and Gynaecology".

Przyczyny zwiększonego ryzyka u starszych kobiet

Naukowcy z Uniwersytetu Semmelweis na Węgrzech nie mają wątpliwości, że zwiększone ryzyko wad rozwojowych może być ściśle związane zarówno z czynnikami środowiskowymi, jak i z procesami starzenia się, jakie zachodzą w organizmach matek po 32. roku zbycia.

Profesor Nándor Ács zwraca szczególna uwagę na fakt, że w późnym wieku dochodzi do pogorszenia mechanizmów odpowiedzialnych za naprawę DNA, starzenia się komórek jajowych oraz endometrium. Poza tym dochodzi do kumulacji zanieczyszczeń pochodzących z powietrza oraz żywności, które również mają negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Ryzyko, jakie pojawia się u kobiet poniżej 22. roku życia, zazwyczaj związane jest ze stylem życia przyszłej mamy, przede wszystkim spożywanie przetworzonej żywności, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.  Innym czynnikiem ryzyka u młodych kobiet jest brak przygotowania do ciąży, niedobory witaminowe czy wcześniej niezdiagnozowane choroby czy zaburzenia, które mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

Źródło: 

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/

https://www.thesun.co.uk/health/22839532/scientists-age-range-women-baby/

CZYTAJ TAKŻE: 

Niesamowita reakcja dziecka w łonie mamy! Naukowcy: "To wiele wyjaśnia"

Kobiety cierpiące na endomitozę mają problemy z zajściem w ciążę. Lekarz wskazuje rozwiązania

Diagnostyka niepłodności u niej i u niego. Jakie badania wykonać?



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: planowanie ciąży
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL