Niesamowita reakcja dziecka w łonie mamy! Naukowcy: "To wiele wyjaśnia"
Każdy człowiek ma konkretne preferencje żywieniowe, swoje ulubione smaki lub wręcz przeciwnie – te, których unika. Niektórzy uwielbiają wszystko, co jest słodkie, a inni gustują w smakach słonych czy ostrych. Autorzy niesamowitego badania udowodnili, że reakcja na poszczególne smaki zauważalna jest już… w życiu płodowym. W trakcie przeprowadzanego eksperymentu uchwycono reakcję płodu po spożyciu przez matkę konkretnych warzyw. Co ustalili naukowcy?
Badacze z Uniwersytetu Durham, Université de Bourgogne w Dijon oraz Uniwersytetu Aston w Birmingham dokonali odkrycia, które pozwala stwierdzić, że preferencje żywieniowe człowieka kształtują się już w życiu płodowym. W dużej mierze to dieta matki decyduje o tym, jakie potrawy dziecko będzie jadło chętnie, a inne zostaną przez nie odrzucone.
Naukowcy prowadzący badanie wybrali 100 kobiet z Wielkiej Brytanii do przeprowadzania testu między 32. a 36. tygodniem ciąży. Kobiety otrzymywały tabletki o smaku marchewki i jarmużu, a następnie poddawane były badaniu USG 4D.
Do badań wykorzystano wysokiej klasy sprzęt, który pozwolił przyjrzeć się mimice twarzy płodów po zażyciu poszczególnych smaków przez ich matki.
Wyniki przeprowadzonych badań nie pozostawiły wątpliwości. Po spożyciu kapsułki o smaku marchwi, na obrazie USG płody miały uniesione kąciki ust, a ich mina wskazywała na uśmiech i zadowolenie. Inna reakcja została zaobserwowana po połknięciu kapsułki o smaku jarmużu - kąciki ust płodów opadały, a mimika twarzy przypominała dziecko, które chce się rozpłakać. `
Badaczka prof. Jackie Blisset uważa, że badania przeprowadzone przez zespół naukowców, poszerzają dotychczasową wiedzę związaną z życiem płodowym. Uważa, że częsta ekspozycja na dane smaki w życiu płodowym sprawia, że również po narodzinach dziecko będzie akceptowało dany smak.
Oznaczać to może, że częste spożywanie w ciąży różnego rodzaju warzy, owoców, czy innych zdrowych potrwa, o mało atrakcyjnym smaku sprawi, że dziecko będzie chętniej sięgało po posiłki skomponowane ze smaków znanych mu jeszcze z życia płodowego. Częste spożywanie m.in. jarmużu może zatem spowodować, że dziecko będzie jadło go w późniejszych latach swojego życia.
Chociaż badania wymagają dalszych obserwacji, prof. Blisset nie ma wątpliwości, że zdrowe nawyki żywieniowe kobiety w ciąży, kształtują prawidłowy sposób odżywiania u narodzonego dziecka.
Wiele kobiet w ciąży, aby pobudzić płód do większej aktywności, otrzymuje poradę, by zjeść coś słodkiego. Wzrost cukru we krwi faktycznie powoduje większą aktywność płodu w brzuchu matki, jednak nie jest prawdą, że jego nadmierne spożycie przez kobietę w ciąży lub przez dziecko już po narodzinach, powoduje większą wrażliwość na cukier, a co za tym idzie - nadpobudliwość i nerwowość u dziecka.
Przeprowadzono badania, w których udział wzięły dzieci i ich rodzice. Podzielono ich na dwie grupy: 25 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, bez objawów wysokiej wrażliwości na cukier oraz 23 dzieci w wieku od 6 do 10 lat, opisywane przez swoich rodziców, jako "dzieci wrażliwe na cukier".
Każda rodzina miała zastosować trzy eksperymentalne diety, a każda z nich miała trwać trzy tygodnie. Diety podzielono na trzy różne typy:
- dieta bogata w sacharozę,
- dieta uboga w sacharozę, ale bogata w aspartam, jako substancja słodząca,
- dieta z niską zawartością sacharozy, ale z sacharyną (dieta placebo).
Wyniki przeprowadzonego eksperymentu były jednoznaczne: u dzieci, które opisywane były jako "wrażliwe na cukier", nie zaobserwowano żadnych zmian behawioralnych bez względu na to, na której diecie aktualnie przebywały. W trakcie badania nie wyodrębniono też żadnego wzoru zachowań, który byłby spójny dla wszystkich dzieci, które przebywały na poszczególnej diecie.
CZYTAJ TAKŻE: