Reklama

​O czym może świadczyć biegunka u dziecka i jak ją leczyć?

O ile w przypadku dorosłych dość łatwo jest rozpoznać biegunkę i łatwiej sobie z nią poradzić, o tyle w przypadku dzieci sprawa jest bardziej złożona. Stolec dzieci jest bardzo często luźniejszy niż ten dorosłych , a leki na biegunkę nie są im zalecane. Jak zatem rozpoznać biegunkę u dziecka i jak sobie z nią radzić?

Kiedy możemy powiedzieć, że dziecko ma biegunkę?

O biegunce możemy mówić, kiedy dziecko oddaje stolec częściej niż zawsze. Jest to zwykle sprawa indywidualna, najczęściej jednak mówimy o ilości większej niż 3 razy w ciągu 12 godzin. Dodatkowo wygląd stolca odbiega od normy i często można znaleźć w nim krew, śluz lub resztki niestrawionego pokarmu.

O czym może świadczyć biegunka u dziecka?

Istnieje wiele przyczyn biegunki u dzieci. Do najbardziej błahych możemy zaliczyć ząbkowanie, zjedzenie nieświeżego pokarmu czy błędy dietetycznego (np. podanie dziecku ciężkostrawnych dań). Innymi, poważniejszymi czynnikami powodującymi biegunkę są alergie pokarmowe, pasożyty (np. owsiki czy lamblie), wirusy (zwłaszcza tzw. rotawirusy), zaburzenie równowagi jelitowej dziecka, np. po podaniu antybiotyku. Biegunka może świadczyć także o poważnych schorzeniach takich jak mukowiscydoza czy nieprawidłowe wykształcenie jelita grubego.

Reklama

Postępowanie przy biegunce u dziecka

Biegunki nie leczy się farmakologicznie.  Jeśli jej przebieg jest łagodny możemy sobie z nią poradzić w domu. Kluczową kwestią jest podawanie dziecku płynów, w szczególności wody niegazowanej źródlanej. W aptekach dostępne są także specjalne preparaty nawadniające zawierające elektrolity - sód, potas i chlor. Najlepiej, aby dziecko piło małymi porcjami, lecz często. 

Pomoże to uniknąć niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Nie należy głodzić dziecka. Jeśli tylko ma ochotę można podać mu lekkostrawny posiłek, np. gotowaną marchewkę,  gotowany ryż, zupkę czy bułkę pszenną z wędliną. W czasie biegunki należy jednak ograniczyć spożywanie mleka i owoców, o ile to możliwe. 

Można także podawać dziecku probiotyki oraz Smectę, które złagodzą przebieg biegunki.INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL