Pierwsze objawy to swędzenie i spadek wagi. Pasożyty można dostrzec w nocy

Owsica jest chorobą, którą powoduje pasożyt - owsik ludzki. Pasożyty te występują głównie u dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zarażenie możemy zaobserwować poprzez konkretne objawy. Jak objawiają się owsiki? W jaki sposób zwalczać pasożyty? Dieta również ma znaczenie.

Pierwsze objawy owsików

Owsica to choroba zakaźna, wywołana przez pasożyty zwane owsikami - białymi nicieniami, które bytują w jelicie grubym. Owsica może przebiegać bezobjawowo, jednak w większości przypadków powoduje symptomy, które są charakterystyczne dla tej choroby. 

Za charakterystyczny objaw owsicy uznaje się dokuczliwy świąd okolic odbytu, który pojawia się szczególnie w nocy, powodując problemy ze sen. Drapanie swędzącej skóry powoduje jej podrażnienie, ból, zaczerwienienia. Może prowadzić nawet do nadkażenia bakteryjnego.

Innymi objawami owsicy są bóle brzucha, utrata apetytu, bóle głowy i osłabienie. U dorosłych można zauważyć częste zmiany nastroju, rozdrażnienie i nerwowość

Reklama

Z kolei dzieci stają się niespokojne, płaczliwe, zdarza im się zgrzytać zębami. Poza tym trudno o ich skupienie w trakcie przedszkolnych zabaw. 

Jak można zarazić się owsicą?

Do zarażenia owsicą dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną - przez skażone ręce. Możliwe jest także zarażenie owsicą przez kontakt pośredni tj. ubrania, pościel, ręcznik, bielizna, zabawki, deska sedesowa, skażony pokarm lub urządzenia sanitarne. 

Do zarażenia owsicą może dojść przez autoinwazję, czyli drapanie okolic odbytu. Możliwa jest również retroinwazja polegająca na przedostaniu larw przez odbyt do przewodu pokarmowego żywiciela. 

Ryzyko zarażenia owsicą jest zwiększone przy złych warunkach sanitarno - higienicznych. Na owsicę są też bardziej narażone osoby pracujące w żłobku, przedszkolu czy domu dziecka. Owsicą możemy zarazić się od zakażonych osób, z którymi mieszkamy, najczęściej przez korzystanie ze wspólnej pościeli i ręczników. 

Jak sprawdzić, czy mam owsiki?

Czasami możemy zauważyć dorosłe samice na stolcu lub w okolicy odbytu. Zjawisko to możemy zaobserwować w nocy lub nad ranem, kiedy pasożyty są najbardziej aktywne. Jeśli zauważymy któryś z wyżej wymienionych objawów, to natychmiast powinniśmy udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad i skieruje na badanie laboratoryjne. Jak wygląda takie badanie?

Materiał do badań pobieramy samodzielnie przed wypróżnieniem i czynnościami higieniczno-fizjologicznymi. W jaki sposób? Używamy do tego taśmy celafonowej. Odklejamy papier zabezpieczający część przeźroczystą folii od spodu. Następnie rozchylamy fałdy w okolicy ujścia odbytu i przykładamy folię stroną klejącą do skóry, dociskając kilka razy palcem. 

Następnie odklejamy folię od skóry i jak najszybciej przyklejamy ją na szkiełko bądź kawałek czystego plastiku, żeby nie było pęcherzyków powietrza. Taki materiał dostarczamy do laboratorium w dniu jego pobrania

W preparacie mikroskopowym poszukuje się charakterystycznych jaj owsików. Ich obecność ocenia wykfalifikowany diagnosta laboratoryjny. Czasem musimy powtórzyć test kilka razy, aby zwiększyć wiarygodność wyniku.

Jak szybko pozbyć się owsików?

Owsików pozbędziemy się szybko dzięki lekom przeciwpasożytniczym, które przepisze lekarz. Przyjmujemy je jednorazowo, doustnie. Leczenie powtarzamy po 2 tygodniach ze względu na częste, ponowne zarażenie. 

Oprócz przyjmowania leków powinniśmy także wyprać bieliznę, piżamę, ręczniki, ubrania, pościel i wyprasować je gorącym żelazkiem. Oprócz tego należy wysprzątać mieszkanie z kurzu, przyciąć paznokcie na krótko i wdrożyć codzienną, poranną kąpiel. Warto podmywać odbyt ciepłą wodą z mydłem. 

Czego nie lubią owsiki?

Owsiki nie lubią wysokich temperatur, dlatego tak ważne jest pranie ubrań w wysokiej temperaturze i dosuszanie ich. Zdecydowanie zmniejsza to ilość pasożytów.

W trakcie owsicy powinniśmy stosować odpowiednią dietę. Warto unikać produktów wysoko przetworzonych tj. fast foody, słodycze, słodkie napoje oraz produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze trans. Są one obciążające dla układu pokarmowego i mogą powodować pogorszenie objawów owsicy.

W trakcie choroby powinniśmy  spożywać produkty bogate w błonnik tj. chleb razowy, płatki owsiane, brązowy ryż, kasza gryczana i jęczmienna. Będą one niezwykle pomocne przy usuwaniu pasożytów, ponieważ błonnik ułatwia wypróżnianie. 

Zaleca się również spożywanie owoców i warzyw tj. czosnek, cebula, marchew, buraki czy ananas. Przykładowo czosnek ma działanie przeciwpasożytnicze, paraliżuje owsiki, utrudnia ich przemieszczanie się oraz ułatwia wydalanie pasożytów.

Mając owsicę warto spożywać piołun. Zawiera on substancje aktywne, które osłabiają błony komórkowe pasożytów, prowadząc do ich obumierania. 

Czym grozi nieleczona owsica?

Nieleczona owsica przyczynia się do rozprzestrzeniania choroby w najbliższym otoczeniu nawet przez wiele miesięcy. Choroba może prowadzić do utraty masy ciała.  

Nieleczona owsica może spowodować zapalenie jelita grubego czy zakażenie bakteryjne skóry. Ponadto możliwe jest zapalenie jajników, układu moczowego lub zapalenie narządów miednicy mniejszej. To z kolei prowadzi do zapalenia otrzewnej ściennej.

CZYTAJ TAKŻE:

Cholera - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie. Czy grozi nam epidemia cholery?

Zespół PANDAS - przyczyny, objawy, sposoby leczenia choroby

Grzybica organizmu, kandydoza układowa - przyczyny, objawy, leczenie


Źródło: Mp.pl, Diag.pl

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL