Ból pod żebrem nie wróży nic dobrego. Konieczna jest pilna wizyta u lekarza

Ból brzucha może towarzyszyć niestrawności czy wirusowym zakażeniom, jednak może wskazywać na stan zagrożenia życia, sugerując, że w jamie brzusznej doszło do niebezpiecznych procesów chorobowych. Jeśli ból pojawił się nagle, jest trudny do wytrzymania i zlokalizowany jest w prawym podżebrzu, jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. O czym świadczy? Odpowiadamy.

Bóle brzucha mają różne podłoże

Ból brzucha może mieć różne pochodzenie i może być on zlokalizowany w różnych częściach jamy brzusznej. Może wystąpić nagle i mieć charakter ostry, a może być również bólem o charakterze nawracającym lub przewlekłym.

Przyczyny ostrego bólu brzucha zazwyczaj są stanem nagłego zagrożenia zdrowia, a nawet życia pacjenta, bowiem mogą wskazywać na pęknięcie wrzodu żołądka, ostre zapalenie trzustki, zator tętnicy krezkowej czy ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Ból może być odczuwalny w całej jamie brzusznej, a może obejmować tylko jej część. W przypadku ostrego bólu w prawym podżebrzu, również nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bowiem może on świadczyć o kamicy pęcherzyka żółciowego lub całkowitym zablokowaniu dróg żółciowych.

Reklama

Tępy ból w prawym podżebrzu

Ból, który pojawia się nagle, zlokalizowany w prawym podżebrzu, może sygnalizować o kamicy pęcherzyka żółciowego. Ryzyko kamicy wzrasta wraz z wiekiem i częściej cierpią na nią kobiety, niż mężczyźni.

Kamica pęcherzyka żółciowego to choroba wywołana złogami, które tworzą się w pęcherzyku z wytrąconych składników żółci. Najczęściej są to kamienie utworzone z cholesterolu, jednak mogą być one barwnikowe - powstałe z nadmiaru bilirubiny albo mieszane, czyli takie, które powstały zarówno z cholesterolu jak i bilirubiny.

Zablokowanie dróg żółciowych przez kamienie, powoduje silny, nagły ból, najczęściej zlokalizowany w prawym podżebrzu. Towarzyszy mu objaw Chełmońskiego, czyli nasilenie bólu w momencie wstrząsania okolicy prawej brzucha.

Przyczyny kamicy pęcherzyka żółciowego

Wśród czynników ryzyka kamicy pęcherzyka żółciowego, znajduje się przede wszystkim nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze, która sprzyja wzrostowi poziomu cholesterolu. Częściej chorują także osoby otyłe, ze zdiagnozowaną cukrzycą, a także kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną.

Na tworzenie kamieni żółciowych narażone są również osoby na restrykcyjnych dietach, w takcie których dochodzi do szybkiej utraty wagi w krótkim czasie.

Kolka wątrobowa wymaga interwencji lekarza

Kolka wątrobowa, zwana inaczej kolką żółciową, jest stanem zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka na skutek zamknięcia dróg żółciowych przez kamienie. W kolce pojawia się nagły, silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu lub z prawej strony w okolicy żebrowej. Ból może promieniować do prawego ramienia lub do prawej łopatki.

Oprócz bólu mogą pojawić się nudności, wymioty oraz nadmierna potliwość. Stan ten utrzymuje się średnio od 30 minut, nawet do 5 godzin. Jeśli zalegające złogi cofną się z róg żółciowych do pęcherzyka - dolegliwości ustąpią samoistnie. Jeśli nie, mogą wystąpić groźne powikłania.

Powikłania kamicy pęcherzyka żółciowego

Złogi blokujące odpływ żółci mogą doprowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapalenia trzustki, a u chorego pojawia się wysoka gorączka oraz wysoki poziom leukocytów we krwi.

W przypadku ostrych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, by rozpocząć leczenie lekami rozkurczowymi.

Jeśli objawy utrzymują się przez długi czas, kamica pęcherzyka żółciowego jest powikłana - po wcześniejszej konsultacji z chirurgiem, pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Kamica pęcherzyka żółciowego a nowotwór

Jeśli kolki wątrobowe pojawiają się często, w pęcherzyku znajduje się wiele złogów, może dojść do jego zapalenia. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego prowadzi do zwapnienia jego ścian, a stan ten określa się porcelanowym pęcherzykiem.

Duża zawartość soli wapnia w ścianach pęcherzyka może prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej tego narządu. W 25 proc. przypadków porcelanowego pęcherzyka dochodzi do rozwoju raka. W takim przypadku leczenie opiera się w pierwszej kolejności na chirurgicznym usunięciu pęcherzyka.

CZYTAJ TAKŻE:

Skręt jelit. Przyczyny, objawy i leczenie niedrożnych jelit

Tak objawia się zapalenie jelita grubego. Pierwszym symptomem chudnięcie i niedobory

Chroni przed rakiem i pomaga schudnąć. Nie jedz, jeśli chorujesz na tarczycę i refluks

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pęcherzyk żółciowy | kamica żółciowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL