Najczęstsze guzy jamy brzusznej u dzieci
Ostatnie wydarzenia medialne, zwróciły społeczną uwagę na nowotwory jamy brzusznej dotykające dzieci. To bardzo trudny temat, który wiąże się z cierpieniem małych ludzi i ich rodziców. Szacuje się, że w Polsce rocznie diagnozę nowotworu złośliwego stawia się u około 1200 – 1300 dzieci, z czego większość z nich (u maluchów do 2 roku życia) stanowią właśnie guzy jamy brzusznej. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze guzy jamy brzusznej u dzieci, jak się objawiają i czy można je leczyć?
Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie nowotwory wieku dziecięcego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów z powodu chorób u dzieci do pierwszego roku życia. Niestety, większość nowotworów wieku dziecięcego jest diagnozowana na późnym etapie choroby (III, IV stadium), co wiąże się z niepowodzeniami leczenia. W przypadku większości nowotworów zasada jest prosta: im szybsze wykrycie, tym lepsze rokowanie. Dlatego właśnie tak istotne jest, by rodzice nie ignorowali niepokojących symptomów, występujących u dziecka. Do głównych objawów nowotworów jamy brzusznej u dzieci należą: ból, osłabienie, zaparcia, wymioty, gorączka i wyczuwalna masa w obrębie brzucha. O ile inne wymienione dolegliwości wcale nie muszą oznaczać poważnej choroby, o tyle guz jest powodem do niepokoju i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
By postawić diagnozę, lekarz musi potwierdzić swoje przypuszczenia, wykonując badania krwi i badania obrazowe. Przy podejrzeniu zmiany nowotworowej w obrębie jamy brzusznej w pierwszej kolejności wykonuje się USG, jest ono dokładne i bezpieczne dla dziecka. Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję, by przeprowadzić także badanie rezonansem magnetycznym. Warto zaznaczyć, że rzadko występujące guzy stanowią prawdziwe wyzwanie diagnostyczne dla radiologów dziecięcych.
To złośliwy nowotwór współczulnego układu nerwowego. W porównaniu z innymi nowotworami wieku dziecięcego w NBL występuje najwięcej nietypowych objawów, takich jak: brak łaknienia, senność, drażliwość, bóle brzucha i bladość, dlatego trudno go zdiagnozować. Leczenie zależy od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Niemowlęta mają bardzo dobre rokowanie, a dzieci po 2 roku życia znacznie gorsze. Stosowana radio- i chemioterapia, dają negatywne skutki w przyszłości. Obliczono, że u dwóch osób z trzech, które przeżyją nowotwór w dzieciństwie, rozwinie się przynajmniej jedna przewlekła choroba, a czasami zagrażający życiu stan zdrowotny, w ciągu około 20 lat od postawienia diagnozy.
Guz Wilmsa jest drugim co do częstości (po nerwiaku zarodkowym) poza czaszkowym guzem litym u dzieci. Ten złośliwy nowotwór nerki wieku dziecięcego jest niezwykle podstępny, ponieważ stan ogólny dziecka jest zwykle dobry. Do typowych dla choroby objawów zalicza się: obecność guza w jamie brzusznej, bóle brzucha, nadciśnienie tętnicze, wymioty i gorączkę. Rokowanie jest bardzo dobre. Dwuletnie przeżycie sięga 90%, a przeżycie 2 lat z reguły oznacza całkowite wyleczenie. Badania kontrolne należy wykonywać aż do 7 roku życia dziecka.
Mięsaki tkanek miękkich to liczna grupa nowotworów wywodząca się z tkanki łącznej występują rzadko, ale mają złośliwy charakter. U dzieci stanowią 7-10% przypadków nowotworów złośliwych. U maluchów pojawia się zwykle niebolący guz, który z czasem powoduje dyskomfort i ucisk. Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny. Często włącza się chemioterapię i radioterapię. Rokowanie zależy od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby.
To rzadki złośliwy guz wątroby wieku dziecięcego. Najważniejszym objawem, który świadczy o nowotworze, jest guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne. Poza tym u niemowlęcia stwierdza się powiększanie rozmiarów brzucha, gorączkę brak apetytu, żółtaczkę i wymioty. Leczenie obejmuje chemioterapię przedoperacyjną, zabieg operacyjny oraz chemioterapię pooperacyjną. U dzieci, u których poziom alfa-fetoproteiny (białko płodowe) jest wysoki, rokowanie jest gorsze. Przy radykalnym usunięciu guza u ok. 80% dzieci uzyskuje się wyleczenie. Przy braku możliwości całkowitego leczenia chirurgicznego możliwość wyleczenia spada do ok. 20%.
Guzy germinalne to nowotwory wywodzące się z pierwotnych komórek rozrodczych. W naszym kraju rozpoznaje się rocznie 40-90 przypadków tych nowotworów u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Częściej występują u dziewczynek. Objawem wskazującym na nowotwór germinalny jest silny ból brzucha. O powodzeniu leczenia decydują: stadium zaawansowania klinicznego, stężenie markerów w surowicy, lokalizacja ogniska pierwotnego, typ histologiczny guza germinalnego, a także odpowiedź na leczenie. Największe szanse na wyleczenie daje całkowite wycięcie guza (dotyczy przede wszystkim guzów łagodnych). Leczenie nowotworów germinalnych złośliwych u dzieci polega na połączeniu zabiegu chirurgicznego z chemio- i radioterapią.
CZYTAJ TAKŻE:
W jakich chorobach mogą wystąpić wymioty?
Skuteczny lek na kolkę niemowlęcą. Czy istnieje?
Zaparcia to powszechny problem. Przyczyny i leczenie tej dolegliwości