Tętniak - to warto wiedzieć

Tętniak często nie daje żadnych objawów lub myli się go z innymi schorzeniami, można się dowiedzieć o nim przypadkiem. Pęknięty tętniak staje się zagrożeniem życia dla pacjenta.

Tętniak - jak powstaje?

Tętniak to okresowe poszerzenie ścian tętnicy, które stopniowo wypełnia się krwią i skrzepliną. Pod wpływem ciśnienia krwi w słabszym miejscu ściany tętnicy tworzy się wybrzuszenie - najczęściej przyjmuje kształt worka lub wrzeciona. Przyczyną są najczęściej patologiczne zmiany w obrębie ściany tętnicy. Mogą być one wrodzone, lub zdecydowanie częściej spowodowane przez szkodliwe czynniki (palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zabiegi na naczyniach krwionośnych) lub zmiany chorobowe np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, otyłość, zawał serca.


Tętniak - rodzaje

 

Reklama

Ze względu na miejsce powstania wyróżnia się m. in. tętniaki:

- aorty (na odcinku brzusznym, piersiowym lub piersiowo-brzusznym)

- tętnic mózgowych (na rozwidleniach tętnic)

- tętnicy serca i serca

- tętnicy udowej, podkolanowej

- tętnicy nerkowej.

Biorąc pod uwagę przyczyny wyróżnia się tętniaki zwyrodnieniowe, miażdżycowe, pourazowe, pozapalne.


Tętniak - objawy

 

Tętniak umiejscowiony tuż pod skórą będzie widoczny w postaci wybrzuszenia. Niekiedy odczuwa się dolegliwości bólowe i uciskowe. Tętniak aorty piersiowej objawia się silnym bólem w klatce piersiowej, promieniującym do szyi i ramion, takim jak przy zawale serca.

Tętniak mózgu często nie daje żadnych objawów, dopiero przy ucisku na nerwy mogą pojawić się np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia.

Tętniak aorty brzusznej może być wyczuwalny w badaniu przez powłoki brzuszne, często występują ciągłe bóle w śródbrzuszu, nadbrzuszu oraz okolicy lędźwiowej.

Nasilony ból może oznaczać pęknięcie tętniaka. W przypadku tętniaka mózgu obok silnego gwałtownego ataku bólu głowy pojawia się także chwilowa utrata przytomności, zawroty głowy, zaburzenia mowy.

W większości małe tętniaki nie stanowią zagrożenia i są jedynie monitorowane.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL