Nowotwór kości łagodny i złośliwy, przykłady

Nowotwór kości to nieprawidłowy i niekontrolowany podział komórek w ich obrębie. Można wyróżnić zmiany hematopoetyczne, tworzące chrząstkę i tworzące kość.

Nowotwór kości to nieprawidłowy i niekontrolowany podział komórek w ich obrębie. Można wyróżnić zmiany hematopoetyczne, tworzące chrząstkę i tworzące kość.

Większą grupę stanowią nowotwory łagodne, ale można też wyróżnić wiele rodzajów odmian złośliwych.

Nowotwór kości o charakterze złośliwym


Najczęstszy nowotwór kości o charakterze złośliwym to osteosarcoma czyli kostniakomięsak. Charakterystycznymi objawami w tej chorobie są bóle kości, które nasilają się w nocy. Towarzyszy temu obrzęk kończyn oraz patologiczne złamania. Osteosarcoma lokalizuje się głównie w przynasadach kości długich. Od chwili wykrycia okres pięciu lat udaje się przeżyć tylko około 40-60% pacjentów.

Jednym z nowotworów tworzącym chrząstkę jest chondrosarcoma (chrzęstniakomięsak). Ze względu na jego przebieg i umiejscowienie wyróżniamy chrzęstniak mięsakowy:

Reklama

- centralny (klasyczny)

- obwodowy (przykostny)

- pozaszkieletowy (powierzchowny).

Często występującym jest też złośliwy nowotwór kości mięsak Ewinga. Atakuje on szczególnie dzieci i młode osoby. Lokalizacja to głównie kości kończyn dolnych i miednica. Pierwszym objawem są zazwyczaj bóle w tych okolicach, mogą również pojawić się patologiczne złamania.

Nowotwór kości łagodny

Łagodny nowotwór kości występuje częściej niż postacie złośliwe. Jednym z nich jest dysplazja włóknista kości. Jest to zmiana powodująca zaburzenia w tkankach kostnych, gdzie dochodzi do zastępowania zdrowych tkanek tkanką włóknistą. Jest to choroba dość rzadka i dotyka głównie dzieci.

Kolejny łagodny nowotwór kostny tkanki chrzęstnej to chrzęstniak. Ze względu na jego umiejscowienie objawami są bóle w okolicach kolan, bioder i

Inne łagodne zmiany nowotworowe kości to wyrośla kostno-chrzęstne i guz olbrzymiokomórkowy.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL