Objawy i leczenie schizofrenii paranoidalnej
Schizofrenia paranoidalna, zwana inaczej urojeniową, ma niejedno oblicze. Stanowi aż 65% przypadków zachorowań na chorobę psychiczną. To zaburzenie psychotyczne, podczas którego dochodzi do zmiany myślenia, odczuwania i zachowania chorego, co podporządkowane jest objawom psychotycznym.
Objawy schizofrenii paranoidalnej dzielimy na pozytywne i negatywne. Te pierwsze zwykle dominują, co jest wiadomością optymistyczną dla chorych oraz ich rodzin, gdyż zwiększa to rokowania na całkowite wyleczenie.
Objawy pozytywne schizofrenii to urojenia oraz omamy. Urojenia są zjawiskami i wrażeniami pojawiającymi się w umyśle chorego, w które on wierzy ślepo.
Najczęściej w schizofrenii paranoidalnej dominują urojenia o rzekomym prześladowaniu chorego lub inwigilowaniu go oraz interesowaniu się przez świat jego osobą. Omamy z kolei mogą dotyczyć wszystkich zmysłów, choć wzrokowe są najrzadsze. Poza tym do objawów pozytywnych zalicza się również brak higieny, dziwaczny ubiór, bardzo impulsywne zachowania.
Negatywne objawy schizofrenii paranoidalnej to depresja, lęki i uczucie przygnębienia wynikające m.in. z poczucia osamotnienia. Otępienie emocjonalne, apatia oraz brak aktywności i motywacji powodują, że osoby cierpiące na schizofrenię paranoidalną nieświadome choroby otoczenie ocenia jako leniwe i bierne.
Schizofrenię paranoidalną uznaje się za chorobę dziedziczną, dlatego nie można jej zapobiec. Leki przeciwpsychotyczne oraz psychoterapia powodują, że można zwalczyć pozytywne objawy schizofrenii, ale negatywne trudno wyeliminować.
Ze schizofrenią trzeba nauczyć się żyć i kontrolować stan zdrowia.