Gastrolog, gastroenterolog - czym się zajmuje? Mało kto ma pojęcie
Zła dieta, stres i skłonności genetyczne sprawiają, że choroby układu pokarmowego są coraz powszechniejsze. Problemy związane ze zgagą, bólami brzucha, problemami z trawieniem należy leczyć u specjalisty. Jakiego? Gastroenterologa, nazywanego potoczni gastrologiem. Dowiedz się, z czym należy udać się do gastroenterologa i w jaki sposób należy przygotować się do takiej wizyty. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości i podajemy uśredniony koszt wizyty u specjalisty w 2023 roku.
Gastroenterolog jest lekarzem specjalistą, którego głównym zadaniem jest badanie oraz leczenie dolegliwości układu pokarmowego. To osoba wspomagająca pacjentów w leczeniu ich mniej lub bardziej poważnych chorób żołądka, jelit, wątroby, dróg żółciowych, przełyku oraz trzustki.
Dotyczy to występowania m.in.:
- wrzodów,
- zgagi,
- niestrawności,
- przewlekłych chorób jelit,
- nowotworów,
- zespołu jelita drażliwego,
- zapalenia żołądka,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- choroby Leśniowskiego-Crohna,
- zakażenia Helicobakter pylori,
- chorób dwunastnicy,
- zapalenia żołądka czy dróg żółciowych,
- zapalenia trzustki.
Lekarz gastroenterolog często zajmuje się również diagnozą poważniejszych przypadków, które wymagają konsultacji z onkologiem lub chirurgiem. Mowa jest tutaj o takich sytuacjach jak: zapalenie wyrostka robaczkowego, marskość wątroby czy nowotwory organów wewnętrznych.
Pacjenci często zadają sobie pytanie, jaka jest różnica między gastrologiem a gastroenterologiem. Na pierwszy rzut oka wydawać może się bowiem, że jest to dwóch różnych lekarzy. Prawda jest jednak zgoła inna.
Otóż okazuje się, że gastrolog jest pojęciem tożsamym z gastroenterologiem. Obu nazw możemy więc używać wymiennie z zastrzeżeniem, że gastrologią mogą trudnić się także specjaliści chirurgii ogólnej pod kątem planowanej operacji.
Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza gastrologa, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju poważnych chorób układu pokarmowego. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy, wówczas jak najszybciej powinniśmy umówić się na konsultację.
Natomiast, jeżeli chodzi o to, jak wygląda pierwsza wizyta u gastroenterologa, to lekarz na początku najpierw powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem i zapoznać się z wynikami poprzednich badań. To pomaga zdiagnozować, co dolega danej osobie i dobrać dla niej skuteczny sposób leczenia.
Podczas rozmowy specjalista często pyta o takie kwestie jak:
- odczuwalne dolegliwości,
- częstotliwość wypróżniania się,
- zażywane leki,
- stosowaną dietę.
Następnie lekarz skupia się na dalszej diagnostyce. W tym celu najczęściej zlecane są badania endoskopowe i ultrasonograficzne, a także typowe badania laboratoryjne i palpacyjne.
Aby ustalić przyczynę występowania dolegliwości, powszechnie wykonuje się USG jamy brzusznej, badanie RTG z kontrastem, gastroskopię, kolonoskopię, polipektomię i rektoskopię.
W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również skierowanie pacjenta na rezonans magnetyczny. Po ustaleniu przyczyn problemów gastrologicznych z reguły wdrażane są leki.
Przy łagodnych schorzeniach układu pokarmowego wystarczające najczęściej okazują się zmiana diety i antybiotyki. Jeżeli jednak gastroenterolog będzie podejrzewał nowotwór, to pacjent zostanie skierowany do onkologa.
Koszt prywatnego badania to około 200-300 złotych w zależności od miasta kliniki, a usługa w ramach kompletnego pakietu wraz z poradą lekarza gastrologa najczęściej kosztuje od 500 do 600 złotych. To niemało, jednak z uwagi na długi czas oczekiwania w kolejce, w trosce o własne zdrowie pacjenci często decydują się na takie rozwiązanie.
W ramach przygotowań do tego badania należy pozostawać na czczo na około sześć godzin przed badaniem. Dotyczy to zwłaszcza posiłków, jednak na około cztery godziny przed gastroskopią należy się również powstrzymać przed spożywaniem płynów.
Badania gastroskopii nie uznaje się co prawda za bolesne, może jednak być ono dość nieprzyjemne z uwagi na fakt, że w wielu przypadkach prowokuje odruch wymiotny.
To właśnie z tego powodu pacjenci często decydują się dodatkowo na znieczulenie tylnej ściany gardła za pomocą środka znieczulającego w aerozolu.
CZYTAJ TAKŻE:
Budzisz się często o tej porze w nocy? To może być bardzo ważny sygnał
Po tym poznasz wrzodziejący żołądek lub dwunastnicę. Te objawy skonsultuj z lekarzem