Zgaga. Skąd się bierze i jak ją pokonać?

​Zgaga to pieczenie w okolicy przełyku i mostka. Zgaga najczęściej ma związek z dietą. Sprzyjają jej napoje gazowane, alkohol, kawa i herbata. Zdarza się również, że zgaga jest objawem innych chorób. Dotyczyć to może m.in. cukrzycy, choroby wrzodowej żołądka oraz zaburzeń psychonerwicowych. Zgaga, która pojawia się od czasu do czasu, nie wymaga leczenia. W przypadku powtarzającego się pieczenia w przełyku należy zgłosić się do lekarza.

Zgaga - co to jest?

Zgaga to uczucie pieczenia w okolicy przełyku lub okolicy mostka, któremu towarzyszyć może nieprzyjemne - kwaśne - odbijanie. To bardzo powszechna dolegliwość. Szacuje się, że raz w tygodniu problem ten może mieć jedna na 10 osób dorosłych. Z kolei nawet 20 proc. Polaków może cierpieć na przewlekłą zgagę. 

Zgagę zawsze należy odróżnić od objawów choroby niedokrwiennej serca. W przypadku, gdy u pacjenta występuje pieczenie w mostku, kołatanie serca, zawroty głowy, promieniujący ból ramienia i trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Opisywane objawy mogą bowiem świadczyć o zawale serca. To sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu.

Reklama

Zgaga - objawy

Zgaga to uczucie pieczenia lub dyskomfortu w okolicy przełyku, które często promieniuje ku górze w stronę gardła. Objawy zgagi mogą obejmować:

  • Pieczenie w klatce piersiowej
  • Podrażnienie gardła
  • Gorący lub kwaśny smak w ustach
  • Odbijanie
  • Ból w okolicy serca
  • Dyskomfort po posiłku
  • Nieprzyjemne uczucie za mostkiem.

CZYTAJ TAKŻE: Objawy zawału, po czym poznać atak serca?

Zgaga - przyczyny

Zgaga najczęściej występuje tuż po posiłku. Powodować ją mogą pikantne i ciężkostrawne dania, ale i cytrusy i niektóre warzywa, np. pomidory. Pieczenie w przełyku pojawić się może również po wypiciu alkoholu lub napojów gazowanych. Skąd taka reakcja organizmu? Opisywane wyżej produkty i substancje mogą opóźniać opróżnianie żołądka, podrażniać przełyk oraz osłabiać działanie dolnego zwieracza przełyku.

Czasami zgaga ma związek z innymi chorobami. Uczucie pieczenia w przełyku może pojawić się w przebiegu taki chorób jak:

  • choroba refluksowa,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • alkoholizm,
  • przepuklina,
  • niestrawność,
  • choroba wrzodowa żołądka,
  • zaburzenia psychonerwicowe.

Ponadto, zgaga może być efektem przyjmowanych leków. Chodzi m.in. o kwas acetylosalicylowy i niektóre antybiotyki. Zgaga to również częsty problem kobiet w ciąży. Szacuje się, że pieczenie w przełyku odczuwać może nawet 80 proc. ciężarnych. Wynika to ze zmian hormonalnych, które wpływają na pracę układu pokarmowego.

Zgaga - leczenie i domowe sposoby

Zgaga, która pojawia się od czasu do czasu, nie wymaga leczenia. W takim przypadku zastosować można środki na zgagę, które dostępne są bez recepty. Dobre efekty przynoszą leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, np. pantoprazol. To koszt około 5 zł. Warto wykorzystać również tzw. domowe sposoby na zgagę. Dobrym pomysłem może być żucie imbiru. Imbir poprawia procesy trawienne oraz pobudza wytwarzanie śliny i soków żołądkowych. Trawienie wspomaga również mięta i dziurawiec. Wśród innych sposobów na zgagę wymienia się kleik z siemienia lnianego, maślankę i migdały.

Jeżeli dolegliwości pojawiają się częściej, należy zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania. W przypadku, gdy zgaga związana jest z inną chorobą, stosuje się przede wszystkim leczenie schorzenia podstawowego.

Zgaga - jak jej uniknąć? Zalecenia dietetyczne

W przypadku, gdy zgaga związana jest z codzienną dietą, należy zmienić jadłospis. Warto wykluczyć z niego ciężkostrawne i tłuste dania oraz wysoko przetworzoną żywność. Zgadze sprzyjają także: napoje gazowane, alkohol, papierosy, cytrusy, czekolada, kawa i herbata. Pieczenie w przełyku często związane jest również z nadwagą i otyłością, dlatego należy zadbać o prawidłową masę ciała. Wskazana będzie również odpowiednia dawka ruchu. Poniżej przedstawiamy więcej sposobów.

Jak zapobiec zgadze?

  1. Zamiast obfitego posiłku, jedz mniej, a częściej (najlepiej 4-5 małych posiłków).
  2. Pij dużo niegazowanej wody.
  3. Ostatni posiłek jedz do trzech godzin przed snem.
  4. Rzuć palenie.
  5. Nie noś obcisłych spodni i zrezygnuj z paska.

CZYTAJ TAKŻE:

Pokazała, jak zmieniła się jej twarz w ciąży. Dotknął ją syndrom ciążowego nosa

Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Obalamy mity na temat ciąży

Progesteron - dlaczego jego odpowiedni poziom jest tak ważny?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zgaga przyczyny | zgaga dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL