Prawoślaz lekarski. Cud natury na choroby układu oddechowego i pokarmowego

Pomoże na kaszel i chrypkę, złagodzi ból żołądka i problemy trawienne, ukoi drażliwe jelita. Może też wspomóc leczenie trudno gojących się ran w jamie ustnej. Prawoślaz lekarski to cenne zioło, o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie. Cenione od setek lat, w Polsce jest coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie właściwości zdrowotne ma korzeń i liście prawoślazu.

Co to jest i jak wygląda prawoślaz lekarski?

Prawoślaz lekarski to roślina pochodząca z terenów śródziemnomorskich, choć zadomowiła się również w Polsce. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest głównie w medycynie, rzadziej kosmetyce, w kuchni i jako roślina ozdobna. Prawoślaz lekarski dorasta do 1,5 metra wysokości i cieszy oczy delikatnymi, bladoróżowymi kwiatami. Jego liście są pokryte miękkimi, szarymi włoskami.

Prawoślaz lekarski uprawia się ją głównie w celu użycia korzeni, które po wysuszeniu dodaje się do leków, syropów i suplementów diety, oraz liści - wytwarzające cenny śluz - składnik cenionych za łagodzenie kaszlu syropów prawoślazowych.   

Reklama

Prawoślaz lekarski - właściwości zdrowotne

Zarówno korzenie (Althaeae Radix) i liście (Althaeae folium) zawierają szczególnie wartościowy z punktu medycznego śluz w ilości około 10 proc. Prawoślaz lekarski od wielu lat wykorzystuje się wspomagająco przy leczeniu górnych dróg układu oddechowego i stanach zapalnych układu trawiennego. Śluz posiada właściwości powlekające i osłonne, działa również wykrztuśnie i łagodząco, wspomaga gojenie się ran.

Korzeń prawoślazu cechuje  także wysoka zawartość wapnia, chromu, żelaza, magnezu i selenu. Po wysuszeniu sporządza się z niego nalewki lub napary lecznicze. 

Prawoślaz lekarski - zastosowania w chorobach układu oddechowego

Obecnie prawoślaz lekarski wykorzystuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak:

  • przeziębienie
  • zapalenie oskrzeli
  • angina
  • suchy kaszel
  • chrypka.

Prawoślaz lekarski - na stany zapalne układu pokarmowego

Ze względu na właściwości powlekające sprawdza się również przy dolegliwościach układu pokarmowego. Jest wykorzystywany w leczeniu nieżytu żołądka, zapaleniach okrężnicy i uchyłka, w zespole jelita drażliwego, nadkwaśności, podrażnieniu układu pokarmowego substancjami żrącymi czy biegunkach i zaparciach .

Przy chorobach jamy ustnej (poparzenia, owrzodzenia, infekcje) wykorzystuje się preparaty zawierające śluz prawoślazu do jej płukania. Oprócz syropów oraz pastylek do ssania z dodatkiem prawoślazu lekarskiego można używać odwaru z korzenia do wykonania lewatywy. Jego łagodne działanie jest często wykorzystywane w leczeniu dzieci.

CZYTAJ TAKŻE: 

Napar z szałwii. Niezawodny na cukier, cholesterol lub grzybicę

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Jak działa?

Biblijny krzew rośnie w ogrodach i boleśnie parzy. Groźniejszy niż barszcz Sosnowskiego 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL