Jak dbać o zdrowie skóry z tatuażem? Zagrożenia zdrowotne i pielęgnacja
Badania pokazują, że nawet co trzeci Polak ma tatuaż, najczęściej w górnej partii ciała. Nie każdy entuzjasta tatuaży zdaje sobie jednak sprawę, że o rysunek na ciele trzeba odpowiednio i regularnie dbać. Nieprawidłowo pielęgnowany tatuaż może stracić swój kolor lub odpowiedni kontur. A i sam proces tatuowania może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się i tatuażem i zdrowiem?
Pierwsze dni po zrobieniu tatuażu są najważniejsze. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Dzięki niej skóra zagoi się szybciej, a tatuaż pozostanie w idealnym w stanie. Chodzi przede wszystkim o jego kontur czy intensywność kolorów.
Na co warto zwrócić uwagę? Po zabiegu należy zrezygnować z alkoholu. Jeżeli chcieliście uczcić tatuaż kilkoma piwami, to warto powstrzymać się z tym co najmniej 72 godziny. Alkohol rozrzedza krew, utrudnia proces gojenia i zwiększa ryzyko infekcji.
Po kilku godzinach od zrobienia tatuażu można zdjąć założony przez tatuażystę opatrunek, po to, aby skóra miała dostęp do świeżego powietrza i szybciej się goiła. Należy pamiętać, że po zrobieniu tatuażu na naszej skórze pojawiają się rany, o które należy odpowiednio dbać. Istotne jest regularne przemywanie skóry letnią wodą z delikatnym mydłem. W przypadku, gdy wychodzimy z domu, przez pierwsze 2-3 dni warto zastosować ochronną folię, która zabezpieczy tatuaż przed kurzem czy innymi zanieczyszczeniami.
Ważnym elementem pielęgnacji nowego tatuażu jest również zastosowanie odpowiedniego kremu. Zregeneruje on skórę, nawilży i, co ważne, przyśpieszy gojenie rany. Krem należy stosować nawet 3-4 razy dziennie. Specjalne preparaty zakupić można w salonach tatuaży. Z kolei wśród produktów dostępnych w aptekach dobrze sprawdzą się maści zawierające alantoinę, działające łagodząco i przyspieszające gojenie.
Po zrobieniu tatuażu, szczególną ostrożność należy zachować przez 2-3 tygodnie. W tym czasie należy unikać opalania oraz kąpieli w basenach oraz jeziorach i morzu. Niewskazane są również wyczerpujące treningi.
Odpowiednia pielęgnacja tatuażu nie kończy się jednak wraz z zagojeniem ran. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym tatuażem, należy odpowiednio oczyszczać, a następnie nawilżać skórę. Dobrze sprawdzą się do tego zwłaszcza preparaty na bazie masła shea.
Dużą ostrożność trzeba zachować również latem, gdy nasza skóra szczególnie narażona jest na promieniowanie słoneczne, które może powodować wyblaknięcie tatuażu. Wówczas należy zabezpieczać skórę kremem z wysokim faktorem, najlepiej 50 SPF.
Wiele osób marzy o tatuażu, jednak rezygnuje z niego w obawie przed negatywnym wpływem na zdrowie. Tatuaż wykonany w sterylnych warunkach przez doświadczonego tatuażystę, u większości osób nie powinien powodować problemów.
- U niektórych osób mogą wystąpić alergiczne reakcje na tusz. Dotyczy to zwłaszcza czerwonych i żółtych pigmentów, które mogą zawierać siarczek rtęci i ołów.
- Sam temat pigmentów od dłuższego czasu interesuje naukowców. Jakiś czas temu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ostrzegała nawet, że niektóre tusze powodować mogą blizny oraz zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, na początku roku weszło w życie rozporządzenie unijne, które wyklucza z użytku składniki potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.
- Specjaliści podkreślają również, że nie ma konkretnych badań, które potwierdzałyby wpływ tatuaży na rozwój choroby nowotworowej, jednak jest to kwestia, która wymaga głębszej i długoterminowej analizy.
Jedno jest pewne. Jeżeli zależy ci nie tylko na pięknym, ale i nieszkodliwym tatuażu, należy unikać tanich salonów tatuażu lub wykonywania tatuaży w warunkach domowych. Swoje ciało najlepiej powierzyć profesjonalistom.
HCV to groźny wirus, który powodować może wirusowe zapalenie wątroby typu C, a nawet doprowadzić do rozwoju raka wątrobowo-komórkowego. Szacuje się, że w Polsce nosicielami HCV może być nawet 700 tys. osób. Zdecydowana większość z nich nie ma świadomości swojego nosicielstwa. Do zakażenia wirusem konieczny jest bezpośredni kontakt z krwią nosiciela HCV. Dojść do tego może np. podczas sportów kontaktowych, gdzie pojawiły się krwawiące urazy, czy podczas udzielania pierwszej pomocy.
Czynnikiem ryzyka zakażenia wirusem HCV jest korzystanie z usługi niekompetentnych salonów kosmetycznych, salonów piercingu i tatuażu, w których może dojść do zaniedbań w dezynfekcji i sterylizacji. Chodzi m.in. o manicure i pedicure, makijaż permanentny, przekłuwanie uszu, wizyty u fryzjera czy w końcu wykonywanie tatuażu.
Jakiś czas temu głośno było o Pameli Anderson, która zaraziła się HCV od swojego męża, właśnie podczas wykonywania tatuażu. Przyczyną było korzystanie z tej samej igły, co chory. Ta sytuacja powinna być dla wszystkich przestrogą. Tatuaż powinien być wykonywany w higienicznych i sterylnych warunkach. Igły, rury i kubeczki na barwniki powinny być jednorazowe. Z kolei inny - wielorazowy - sprzęt, powinien być odpowiednio dezynfekowany, np. w autoklawie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zadawać pytania. Salon, który dba o odpowiednie warunki pracy, nie ma nic do ukrycia.
CZYTAJ TAKŻE:
Wszystko o profilaktyce, objawach i leczeniu chorób wątroby. Zobacz nasz RAPORT SPECJALNY: DBAJ O WĄTROBĘ