AH1N1 - podstępny wirus. Objawy i leczenie
Grypa to choroba, która bardzo szybko mutuje. Jedną z jej odmian jest AH1N1, który wzbudził panikę na całym świecie. Jest groźny, dlatego że objawy zakażenia tym wirusem przypominają grypę hiszpankę.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Od pierwszych objawów do zakończenia rozprzestrzeniania wirusa mija około 6 dni, a pierwsze dni po zakażeniu są najbardziej groźne. Chory wtedy najbardziej rozprzestrzenia wirusa.
Choroba przenosi się nie tylko w wyniku kaszlu lub kichania. Można nią się zarazić podczas rozmowy z chorym, lub przez dotknięcie przedmiotu, na którym znajduje się wydzielina chorego. Z tego powodu, aby uchronić się od zakażenia, powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi i myć często ręce.
Jedyną metodą na ochronę przed tym wirusem jest szczepienie. Powinny się na nie zdecydować osoby z tak zwanych grup ryzyka.
Grypa tego rodzaju ma zwykle ostry przebieg. W odróżnieniu od przeziębienia, chory ma gorączkę i bóle mięśni, czuje też zmęczenie. Kaszel i uczucie rozbicia występuje także podczas innych chorób, dlatego zdiagnozowanie grypy wymaga badania plwociny.
Choroba nie zawsze ma gwałtowny przebieg, jednak w przypadku zarażenia AH1N1 chory może mieć problemy z oddychaniem i pluć krwią. Bardzo niebezpieczny jest też ucisk w klatce piersiowej.
Leczenie grypy antybiotykami nie ma medycznego sensu. AH1N1, podobnie jak inne odmiany grypy, leczy się za pomocą leków przeciwwirusowych. Na szczęście zachorowanie na tę odmianę wirusa jest znacznie rzadsze, niż na przeziębienie i inne rodzaje grypy.
Dużym problemem w tej dolegliwości są powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie oskrzeli, ucha i zatok.