Co oznacza ból głowy po przebudzeniu? Nawet nie wiesz, co w nocy dzieje się z twoim organizmem
Często budzisz się rano z bólem głowy? Nie jesteś sam. Jak podaje Sleep Foundation, poranne bóle głowy dotyczą nawet jednej na 13 osób, częściej kobiet niż mężczyzn i zwykle osób w wieku od 45. do 64. roku życia. Co je wywołuje? Ból głowy po przebudzeniu może być wynikiem zaburzeń snu, choroby, nadmiernego stresu czy niezdrowych nawyków. Poniżej wymienimy kilka najczęstszych przyczyn tej dolegliwości.
Szacuje się, że blisko połowa osób, których dotyczą poranne bóle głowy, cierpi na zaburzenia snu. Według American Headache Society bezsenność jest najczęstszym zaburzeniem, które za nie odpowiada. Osoby cierpiące na bezsenność skarżą się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie się lub sen o złej jakości, który nie daje wypoczynku. Skrócenie snu nocnego prowadzi do zaburzeń funkcjonowania w ciągu dnia, upośledzenia funkcji poznawczych, zaburzeń funkcjonowania społecznego czy zaburzeń nastroju. Jeśli obserwujesz u siebie przedłużające się problemy ze snem, poważnie rozważ poszukiwanie specjalistycznej pomocy. Bezsenność m.in. zwiększa ryzyko zawału, sprzyja rozwojowi depresji i stanów lękowych, a także schorzeń neurodegeneracyjnych.
Przyczyną porannego bólu głowy może być również zbyt długi sen, czyli sen trwający dłużej niż 9 godzin. Do skutków zbyt długiego snu, które będą odczuwane w ciągu dnia, zalicza się też spadek zdolności poznawczych i obniżenie nastroju. Regularne spanie zbyt długo może obniżać odporność, zaogniać stany zapalne w organizmie i sprzyjać rozwojowi chorób przewlekłych. Z badań wynika, że zbyt długi sen ma związek z częstszym występowaniem otyłości i cukrzycy typu 2, zwiększa ryzyko udaru i choroby niedokrwiennej serca.
Bezdech senny to zaburzenie oddychania w czasie snu. Oznacza przerwy w oddychaniu trwające 10 sekund lub dłużej. Najczęściej występującą postacią bezdechu jest obturacyjny bezdech senny. Charakteryzuje się występującymi w trakcie snu nawracającymi epizodami całkowitego lub częściowego zapadania się światła dróg oddechowych przy zachowanej pracy mięśni oddechowych, co prowadzi do braku lub redukcji przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Uważa się, że ponad połowa osób cierpiących na bezdech senny cierpi na bóle głowy. "Klasyczny scenariusz jest taki, że codziennie budzimy się z bólem głowy, który ustępuje w ciągu czterech godzin" - zwraca uwagę dr Nancy Foldvary-Schaefer. Ból głowy związany z bezdechem zwykle opisywany jest jako uciskający, pojawiający się po obu stronach.
Chrapanie kojarzy się przede wszystkim z bezdechem sennym, ale nie wszystkie osoby, które chrapią, cierpią na bezdech. Jak już wyjaśniliśmy, bezdech może być przyczyną porannych bólów głowy, ale samo chrapanie również. W jednym badaniu z udziałem ok. 270 osób, które często chrapią, ponad 23 proc. uczestników regularnie budziło się z bólami głowy rano. Prawdopodobieństwo porannego bólu głowy w tej grupie zwiększały migrena, bezsenność i występowanie zaburzeń psychicznych.
Jeśli często zadajesz sobie pytanie, dlaczego budzisz się z silnym bólem głowy, możesz cierpieć na przewlekłą migrenę. Migrena przewlekła jest chorobą, w której, zgodnie z definicją, "ból głowy występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu, z których co najmniej osiem jest dniami, kiedy ból głowy spełnia kryteria rozpoznania migreny i występuje co najmniej przez kolejne trzy miesiące". Ból w przypadku migreny często budzi nad ranem albo rozwija się zaraz po obudzeniu.
Zespół eksplodującej głowy to zaburzenie, które powoduje halucynacje słuchowe podczas zapadania w sen lub wybudzania się. Głośne dźwięki przypominają fajerwerki, wybuch bomby, strzały z broni palnej czy trzaskanie drzwiami. U niektórych osób do hałaśliwych omamów dołączają ból głowy i halucynacje wzrokowe pod postacią rozbłysków. Po epizodzie naturalne jest uczucie niepokoju i strach. Zespół eksplodującej głowy częściej dotyczy kobiet.
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, jest związane z nieświadomą aktywnością mięśni żwaczy, która może być indukowana przez różne czynniki, głównie natury emocjonalnej (bruksizm z reguły jest powiązany z odczuwanym napięciem i stresem). Ze względu na ciągłą aktywność określonej partii mięśni bruksizmowi mogą towarzyszyć bóle w obrębie głowy, żuchwy i szyi. Bruksizm może wywoływać problemy ze snem i być przyczyną przewlekłego niewyspania. Jeśli podejrzewasz, że w nocy zgrzytasz zębami, skonsultuj się z lekarzem stomatologiem. Często zaleca się także wizytę u psychologa.
Spożywanie alkoholu zbyt blisko pory snu zakłóca sen i znacznie zwiększa ryzyko porannego bólu głowy. Choć sen po jednej lampce wina lub drinku może nadejść szybciej, to nie jest on efektywny. Alkohol zaburza równowagę między fazami snu, przez co znacząco obniża jego jakość. Powoduje budzenie się w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem. Stąd niewyspanie, ból głowy i ogólne zmęczenie następnego dnia.
Wiadomo również, że niektóre leki dostępne na receptę, jak i bez recepty, mogą powodować poranne bóle głowy, szczególnie w przypadku nadużywania. Do leków, których przyjmowanie może wywoływać bóle głowy, zalcza się m.in. opioidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, tryptany, leki na nadciśnienie i leki przeciwlękowe. Pamiętaj jednak, że nie należy wprowadzać żadnych zmian w ich przyjmowaniu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
CZYTAJ TAKŻE:
Domowe sposoby na ból głowy. Można się obyć bez leków
Lubiane produkty wyzwalają migrenę. Sprawdź zawartość swojej lodówki
Co oznacza ból głowy z przodu? Możesz się zdziwić. Dietetyczka ostrzega