Lubiane produkty wyzwalają migrenę. Sprawdź zawartość swojej lodówki

Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne cechujące się występowaniem napadowych bólów głowy. Tylko atak migreny to nie jest "zwykły" ból głowy - towarzyszą mu nudności, czasem wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Objawy utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na jakość życia wielu osób. Szacuje się, że napady migrenowego bólu głowy występują średnio u 15 proc. populacji. Jakie czynniki zwiększają ryzyko napadu migreny? Jakie produkty spożywcze mogą wywołać atak? Sprawdzamy.

Wyzwalacze migreny

Przyczyny migreny nie zostały do tej pory w pełni wyjaśnione, jednak uważa się, że rolę w jej rozwoju odgrywają czynniki dziedziczne (napady istotnie częściej występują u krewnych pierwszego stopnia osób chorych na migrenę), zaburzenia naczynioruchowe, a także nieprawidłowy metabolizm serotoniny.

Pojawienie się dolegliwości migrenowych mogą powodować różne wyzwalacze, a jednym ze sposobów radzenia sobie z tą uciążliwą przypadłością jest ich zidentyfikowanie, a następnie unikanie. Nie ma jednego wyzwalacza migreny, który dotyka wszystkich. Wyzwalacze są różne dla różnych osób, ale wymienia się kilka takich, które powodują lub nasilają migrenę u znacznej części chorych.

Reklama

Najczęstsze wyzwalacze migreny to:

  • zbyt długi, jak i zbyt krótki sen;
  • odstępstwa od rutyny (wiele osób z migreną doświadcza ataków w weekendy, co może wynikać z tego, że wtedy m.in. zmienia się porę wstawania z łóżka, je się o innych porach dnia, pije się mniej kawy);
  • stres, a także niepokój, napięcie, podniecenie, szok;
  • zmiany hormonalne u kobiet (przed lub w trakcie miesiączki, ciąży i menopauzy);
  • jasne lub migające światła, głośne dźwięki, nieprzyjemne lub drażniące zapachy;
  • długie siedzenie przed komputerem;
  • intensywny wysiłek fizyczny, w tym aktywność seksualna;
  • zmiany pogody (wahania pogody, a zwłaszcza spadek ciśnienia lub zmiana klimatu);
  • zażywanie leków (przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, leków obniżających ciśnienie, środków przeciwzapalnych).

Migrena a dieta. Jakich produktów unikać?

Ataki migreny są często spowodowane wieloma czynnikami. Wśród czynników prowokujących napady wymienia się także niektóre składniki diety. Za wywoływanie migreny obwinia się m.in. sery, czekoladę, owoce cytrusowe i produkty mleczne. Dlaczego? To produkty zawierające określone związki.

Uważa się, że osoby z migreną powinny unikać spożywania produktów o wysokiej zawartości tyraminy. Tyramina jest organicznym związkiem chemicznym należącym do amin biogennych, które, poprzez pobudzenie obwodowego układu adrenergicznego, wpływają na naczynia krwionośne mózgu, co może wywoływać migrenowy ból głowy. Związek ten powstaje z rozkładu białek żywności, która jest długo przechowywana lub fermentująca. Tyramina występuje m.in. w serach (to np. camembert, brie, mozzarella czy parmezan), rybach (marynowanych, solonych i wędzonych), salami, tofu, sosie sojowym, wywarach mięsnych, dojrzałym awokado, przejrzałych bananach, czekoladzie oraz winie. Obecna jest ona także w drożdżach czy bobie.

Osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy powinny unikać produktów zawierających glutaminian sodu. Glutaminian sodu, czyli E621, jest składnikiem wielu dostępnych na rynku produktów. Jego główną właściwością jest wzmacnianie smaku. Znajdziemy go przede wszystkim w przetworzonych produktach, m.in. w parówkach, wędlinach, zupkach w proszku i kostkach rosołowych. Glutaminian jest również składnikiem mieszanek przyprawowych, wielu dań gotowych, a także żywności typu fast food. Zawierają go też popularne przekąski - krakersy, chipsy, nachosy.

Azotany i azotyny (E250 i E252) to kolejna grupa związków chemicznych, których powinny unikać osoby z migreną. To związki o silnych właściwościach utleniających. Obecne są m.in. w wędlinach, kiełbasach, wędzonkach, parówkach, konserwach mięsnych. Aspartam, czyli substancja słodząca będąca częstym zamiennikiem cukru, również niewskazana, obecna jest z kolei w produktach typu light, ciastkach, cukierkach bez cukru, a także gumach do żucia. Także barwniki znajdujące się w napojach, cukierkach czy wyrobach cukierniczych mogą sprowokować napad migreny.

U niektórych migrena może zostać wywołana za sprawą owoców cytrusowych, orzechów czy pestek dyni. Osobom z migreną mogą zaszkodzić również produkty o działaniu rozgrzewającym takie jak paprykaczosnek, imbir, kolendra czy nasiona kopru.

Migrena a głód i pominięcie posiłku

Niewystarczająca ilość jedzenia (pominięcie posiłku, głodzenie się) również może być ważnym wyzwalaczem migreny. Występowanie bólu tłumaczy się hipoglikemią (spadkiem cukru) i towarzyszącej jej aktywacji układu współczulnego. Pominięcie śniadania zazwyczaj wywołuje ataki migreny późnym rankiem, podczas gdy brak obiadu może wywołać ataki późnym popołudniem.

Aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, osoby zmagające się z migreną powinny stosować zbilansowaną dietę z dużą ilością owoców i warzyw, ograniczać ciasta, ciastka i lody, a także unikać przetworzonej żywności i gotowych posiłków.

Migrena a alkohol

Spożywanie dużych ilości alkoholu może powodować u wielu osób ból głowy, który jest jednym z najczęstszych objawów kaca. Alkohol może również wywoływać migrenę i klasterowy ból głowy u osób, które są podatne na ich występowanie (choć nie jest powiedziane, że u każdej osoby). By wywołać taki efekt, ilość alkoholu nie musi być duża.

Niektóre rodzaje alkoholu zawierają substancje chemiczne, które mogą bezpośrednio wpływać na naczynia krwionośne lub powodować uwalnianie innych substancji chemicznych w organizmie, które, jak się przypuszcza, są zaangażowane w migrenę. Niektóre czerwone wina zawierają więcej tych substancji w porównaniu do np. białego wina czy wódki. Czerwone wino może u niektórych osób wywoływać migreny ze względu na zawartość siarczynów, fenoli czy tyraminy.

Częstym wyzwalaczem migreny jest również odwodnienie. W zapobieganiu atakom migreny bardzo ważne jest regularne spożywanie wody: 2-3 litrów dziennie. Osoby cierpiące na migrenę powinny unikać spożywania alkoholu również dlatego, że wpływa on na odwodnienie organizmu.

Migrena a kofeina

Do wystąpienia migreny może przyczynić się również nadmierne spożycie kofeiny. Maksymalnie w ciągu dnia można wypić trzy filiżanki kawy lub od czterech do pięciu filiżanek herbaty. Cola i niektóre inne napoje bezalkoholowe także zawierają kofeinę i również powinny być spożywane z umiarem. W szczególności w napojach energetycznych poziom kofeiny jest wysoki.

Czynnikiem wyzwalającym może być także nagłe odstawienie kofeiny, dlatego jej spożycie powinno się ograniczać stopniowo. Niektórzy uważają, że zmiana przyjmowanych ilości kofeiny, do której dochodzi w weekend, jest u nich przyczyną ataku migreny. 

Migrena a dieta. Rady ekspertów

Dla wszystkich tych, którzy zmagają się z migreną, eksperci, w kontekście diety, mają kilka rad.

  1. Podejrzewasz związek między pewnymi produktami a migreną? Notuj swoje spostrzeżenia.
  2. Jeśli uważasz, że określone produkty wywołują ataki migreny, możesz spróbować ich unikać przez miesiąc. Monitoruj swoje objawy, aby zobaczyć, czy się poprawiają. Eksperci zwracają jednak uwagę, że niektóre pokarmy mogą wywołać ból głowy od razu, a w przypadku innych ból głowy może być opóźniony nawet o 24 godziny.
  3. Nie jedz ani nie pij niczego, co wiesz, że wywołuje migrenę.
  4. Unikaj rygorystycznych diet. Istnieje bowiem ryzyko wykluczenia pokarmów, które niekoniecznie wyzwalają migrenę, co może przyczynić się do niedoborów ważnych składników odżywczych.
  5. Nie pomijaj posiłków, zwłaszcza jeśli wywołuje to migreny. Rozważ spożywanie pięciu małych posiłków dziennie.
  6. Pij wodę przez cały dzień zamiast słodkich napojów takich jak napoje gazowane czy soki.

CZYTAJ TAKŻE:

Co o zdrowiu mówią częste bóle głowy? Neurolog wyjaśnia

Domowe sposoby na ból głowy. Można się obyć bez leków

Zaskakujące powody bólu głowy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL