Co o zdrowiu mówią częste bóle głowy? Neurolog wyjaśnia

Czy częste, nawracające lub przewlekłe bóle głowy są niebezpieczne? Co może dziać się w organizmie, jeśli głowa boli regularnie? Jakie podstawowe badania należy wtedy wykonać i jakiej diagnozy można się spodziewać? My pytamy - neurolog wyjaśnia.

Co oznaczają częste bóle głowy? Jakie są ich możliwe przyczyny?

Dr n. med. Olga Milczarek - specjalista neurolog z krakowskiej SCM clinic: Ból głowy, zwłaszcza ten występujący często, może być niepokojący i świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Bóle głowy towarzyszą wielu schorzeniom ogólnym. Nawet błahe infekcje wirusowe czy bakteryjne mogą objawiać się bólami głowy. 

Nie mniej niepokojące są objawy pojawiające się stopniowo, nasilające i rozłożone w czasie. Bóle głowy, które mają charakter regularnych dolegliwości, dokuczliwych, częstych zwykle świadczą o obecności procesu chorobowego przewlekłego. Sam typ bólu głowy nie powie nam zbyt wiele o jego przyczynie i postawienie rozpoznania wyłącznie na podstawie cech charakterystycznych bólu jest praktycznie niemożliwe, choć z pewno może przybliżyć do właściwego rozpoznają. 

Reklama

Pomocne jest tutaj wywiad medyczny oparty o wszystkie objawy towarzyszące, związane z bólem głowy, takie jak nudności, wymioty, początek bólu, jego charakter, czas trwania, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi, wcześniejsze urazy głowy i choroby towarzyszące. Wszystkie te objawy mogą naprowadzić na właściwą ścieżkę diagnostyczną i pomóc w szybkim rozpoznaniu i leczeniu problemu, nawet poważnego.

W celu ustalenia postepowania diagnostycznego w pierwszej kolejności dobrze jest spotkać się z lekarzem rodzinnym, który zbierając wstępny wywiad może pomóc w wyborze odpowiedniego specjalisty do konsultacji konkretnego przypadku i zlecić podstawowe badania - morfologię, jonogram, hormony tarczycy, poziom cukru.

Co może być przyczyną bólu głowy w skroniach?

Bóle przewlekłe, występujące w okolicy skroniowej, zwykle są objawem migreny. Migrenowe bóle głowy mają charakter obustronnego pulsującego bólu, który pojawia się nagle i stopniowo przybiera na sile, doprowadzając do całkowitego wyłączenia z codziennego funkcjonowania. 

Bóle o charakterze migrenowym mogą występować sporadycznie lub przewlekle. 

O przewlekłej migrenie mówimy wtedy, kiedy objawy rozciągają się na więcej niż 15 dni w ciągu miesiąca. Pomocny w rozpoznaniu migreny może być też szczegółowy wywiad. Bóle takie często wywoływane są przez określone postawy, wysiłek fizyczny i niejednokrotnie występują rodzinnie.  

Obecność bólu głowy w okolicy skroniowej może również być związana z innymi schorzeniami układu nerwowego - począwszy od chorób zapalnych poprzez choroby naczyń mózgowych, aż do zmian rozrostowych.

Podjęcie diagnostyki i leczenia bólu głowy, powinno być zawsze poprzedzone wizyta u lekarza neurologa, ten specjalista dokona najlepszego wyboru metody diagnostycznej, wskaże niezbędne badania laboratoryjne, obrazowe i uzupełniające.

Co może być przyczyną bólu z przodu głowy (w okolicach czoła)?

Nieco inaczej przedstawią się sytuacja bólu w okolicy czołowej. Bóle te zwykle charakteryzuje mniejsze natężenie, a jeżeli nie utrzymują się przez wiele lat i nie pojawiają okresowo nie muszą świadczyć o chorobie ośrodkowego układu nerwowego. Często pacjent w pierwszej kolejności trafia do specjalisty laryngologa, który okazuje się być tym właściwym, bowiem bóle okolicy czołowej, zwłaszcza występujące sezonowo mogą i często są objawem zapalenia zatok. Do rozpoznia często wystarczy badanie obrazowe zatok, a objawy ustępują po leczeniu celowanym antybiotykiem. 

Neurologiczne podłoże bólów okolicy czołowej najczęściej jest podobne do tego spotykanego w migrenie, a więc dotyczy zaburzeń regulacji pracy naczyń mózgowych, których swoista "gra" - skurcz i rozkurcz, skutkuje wystąpieniem bólu głowy. Bóle takie często nazywane są naczyniopochodnymi lub napięciowymi bólami głowy i również wymagają diagnostyki różnicowej, wykonania badań obrazowych i ewentualnego leczenia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu

Dobry masaż na ból głowy

Jak pokonać migrenę w pięć minut?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy migreny | bóle głowy migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL