Domowe sposoby na ból głowy. Można się obyć bez leków

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Jeśli nie z powodu migreny, to zazwyczaj cierpimy z powodu napięciowego bólu głowy, którego przyczyną może być stres, przemęczenie czy problemy ze snem. Naturalnym odruchem w takich przypadkach jest sięganie po tabletki przeciwbólowe. Czy bez środków przeciwbólowych też można pozbyć się bólu głowy? Poznaj kilka domowych sposobów na bóle głowy.

Ból głowy? Pij wodę!

Jeśli boli cię głowa, pierwszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, jest: "Czy piję wystarczająco dużo wody w ciągu dnia?". Badania wykazały, że przewlekłe odwodnienie jest częstą przyczyną napięciowych bólów głowy i migren. Picie wody łagodzi objawy bólu głowy u większości odwodnionych osób w ciągu 30 minut, do trzech godzin. 

Miej butelkę wody zawsze przy sobie i regularnie uzupełniaj jej zawartość. Do diety, szczególnie w upały, włącz produkty o dużej zawartości wody. Uważasz, że pijesz wystarczająco dużo wody? Ten test rozwieje wątpliwości.

Reklama

Zimne i ciepłe okłady na ból głowy

Na bóle głowy poleca się również zimne, ale i ciepłe okłady. Ulgę przyniesie przyłożenie do głowy szmatki zmoczonej zimną wodą lub woreczka z lodem. National Headache Foundation zaleca, by tak przygotowany okład stosować przez 15 minut, a następnie, przed przyłożeniem kolejnego, zrobić 15-minutową przerwę. 

Niektórzy mogą jednak preferować ciepłe okłady. One również mogą uśmierzyć ból. Zimne okłady należy nakładać na czoło i skronie, ciepłe na szyję i tylną część głowy

Większość cierpiących na migrenowe bóle głowy woli zimne okłady. Osoby cierpiące na bóle głowy związane ze wzmożonym napięciem mięśni mogą się skłaniać ku ciepłym okładom.

Kiedy boli głowa, sięgnij po zioła

W przypadku bólu głowy można również sięgnąć po zioła, np. po melisę lekarską czy miętę pieprzową.

Melisa, słynąca z właściwości uspokajających, za szczególnie przydatną uważana jest, kiedy ból głowy pojawia się w wyniku stresu. Co się tyczy mięty - olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych w leczeniu bólów głowy i ataków migreny. Zawiera mentol, który wykazuje działanie chłodzące, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Rozcieńczony olejek z mięty pieprzowej stosuje się miejscowo.

Zastosowanie znajdują też: złocień maruna, kozłek lekarski, rumianek pospolity czy miłorząb japoński.

Jeśli przyjmujesz leki, a chcesz sięgnąć po ziołowe preparaty bądź napary, skonsultuj się z lekarzem.

Goździki na ból głowy. Jak stosować?

Środkiem na ból, który dobrze znają nasze babcie, są goździki. Goździki to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego, które, dzięki obecności eugenolu, pomagają w przypadku dolegliwości bólowych. Eugenol działa nie tylko przeciwbólowo, ale ma też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Rozgryzienie i żucie goździków pomaga uśmierzyć ból zęba. A co trzeba zrobić, by goździki pomogły na ból głowy?

Goździki na ból głowy można stosować na kilka sposobów. Z dwóch składników można przyrządzić np. pastę, którą potem nakłada się na czoło. W tym celu 1/4 łyżeczki goździkowego proszku łączy się z jedną łyżeczką olejku cynamonowego.

Kiedy boli głowa, warto również sięgnąć po olejek goździkowy. Można wsmarować go w czoło i skronie lub też dodać do kąpieli.

Masaż głowy może uśmierzyć ból

Masaż głowy, nawet taki wykonywany w domowych warunkach, nie w specjalistycznych gabinetach, może złagodzić bóle głowy, zredukować stres, pomóc się zrelaksować. American Massage Therapy Association wskazuje, że masaż skóry głowy może pomóc zmniejszyć intensywność, czas trwania i częstotliwość napięciowych bólów głowy. Z dodatkowych korzyści wymienia się obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, a nawet wzmocnienie włosów. Na rynku dostępne są przyrządy do masażu skóry głowy, ale można obejść się bez nich.

Masaż głowy wykonuje się opuszkami palców. Ważne, by nie naciskać zbyt mocno. Stosując zbyt duży nacisk, istnieje ryzyko, że masaż nie przyniesie żadnej ulgi, a nawet - że nasili objawy.

Ból głowy - inne sposoby

Co jeszcze może pomóc, kiedy boli głowa?

Niektóre osoby cierpiące na ból głowy stają się wrażliwe na światło. Jasne oświetlenie w pomieszczeniu lub światło emitowane przez ekrany smartfonów czy laptopów mogą pogorszyć objawy. W takich przypadkach zaleca się odpoczynek w ciemnym lub słabo oświetlonym miejscu. I, co równie ważne - cichym. 

Warto przyjrzeć się swojej diecie. Okazuje się, że jest wiele produktów spożywczych, które mogą powodować bóle głowy i migreny. Zalicza się do nich m.in. cytrusy, banany, awokado czy sery pleśniowe. Więcej piszemy o nich TUTAJ. Warto wyeliminować je z diety na pewien czas, by zobaczyć, czy to czasem nie one przyprawiają nas o ból głowy.

Było o właściwym nawadnianiu, o diecie, nie było o śnie. W jednym badaniu porównano częstotliwość i nasilenie bólu głowy u osób, które spały mniej niż sześć godzin, i tych, które spały dłużej. Osoby, które spały krócej, częściej cierpiały z powodu bólów głowy. Bóle były też silniejsze. Zbyt długi sen także może być przyczyną bólu głowy.

Warto mieć na uwadze również fakt, że ból może pojawić się, kiedy wywierany jest zbyt duży nacisk na głowę. Mogą do spowodować: zbyt ciasno związane włosy, zbyt długo noszony kapelusz, za ciasna czapka, przylegająca opaska czy okulary pływackie. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu

Dobry masaż na ból głowy

Jak pokonać migrenę w pięć minut?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ból głowy | migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL