Potówki - niemowlęca dolegliwość

Potówki mogą doskwierać także dorosłym np. na tropikalnych wakacjach. Nie są groźne, ale należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Pojawiają się u za ciepło ubranych niemowląt, częściej latem.


Potówki - przyczyny


Potówki to schorzenie gruczołów potowych, łacińska nazwa militaria oznacza ziarna prosa i idealnie oddaje wygląd tej dolegliwości - niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem. Schorzenie to polega na zatrzymaniu potu w przewodach i ujściach gruczołów potowych.

Polskie określenie od razu wskazuje na przyczynę - nasilone pocenie pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności. Potówki najczęściej doskwierają niemowlętom a główną przyczyną jest niewykształcona jeszcze całkowicie zdolność do pocenia się. Nie bez wpływu pozostaje przegrzewanie maluchów - za ciepłe ubrania, nieprzepuszczające powietrza materiały, z których produkowane są akcesoria niemowlęce.

Reklama

Zatkanie porów skóry, do których uchodzą gruczoły potowe  to kolejna możliwa przyczyna powstawania potówek.

Potówki - rodzaje

 

Najczęściej można spotkać potówki zwykłe - bez objawów stanu zapalnego, pojawiają się na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach łokci i kolan. Kiedy przezroczysty płyn wypełniający potówki mętnieje - mamy do czynienia z potówkami białymi.

Potówki czerwone rozwijają się w gorących i wilgotnych warunkach, np. w tropikach. Mają postać czerwonych grudek z zapalną obwódką dookoła pęcherzyka.

 

Potówki - jak z nimi walczyć?


Leczenie potówek polega przede wszystkim na usunięciu przyczyn - unikaniu przegrzewania, szczególnie dzieci. Niekiedy powody nadmiernej potliwości u dorosłych są bardziej złożone (nadwaga, zmiany hormonalne). Nie wolno wyciskać potówek, ani smarować ich spirytusem lub tłustymi kremami, myć zwykłym mydłem i środkami myjącymi, gdyż mogą nadmiernie wysuszać skórę. Poleca się za to kąpiel z dodatkiem emolientów lub zwykłej mąki ziemniaczanej. W przypadku nawracających potówek występujących na dużym obszarze ciała należy odwiedzić dermatologa.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL