Ból brzucha w ciąży - kiedy się nim martwić?
Przyszłe mamy bardzo często skarżą się na ból brzucha na różnych etapach ciąży. Martwią się, że ten ból może oznaczać coś złego. Kiedy z bólem brzucha w ciąży należy zgłosić się do lekarza?
Najczęściej ból brzucha w ciąży nie powinien dostarczać przyszłej mamie powodu do zmartwień. Jest on związany z fizjologicznymi zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety, aby przygotować je do nowej roli i umożliwić dziecku dobre warunki do rozwoju.
W czasie całej ciąży, od pierwszych tygodni aż do rozwiązania, macica oraz cały brzuch kobiety powiększa się, co powoduje rozciągania wiązadeł macicy oraz ucisk na różne narządy wewnętrzne. Jest to główne źródło bólu brzucha kobiety w ciąży. W późniejszym okresie do tego zjawiska dołączają tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to naturalne skurcze, które przygotowują macicę do nadchodzącego porodu. Nie są zbyt bolesne, ale wyczuwalne.
Polegają na okresowym twardnieniu brzucha i nie powinny być przyczyną zmartwień. Czasami, w późniejszym etapie ciąży źródłem bólu mogą być mocne ruchy dziecka. Poruszając się, nieraz gwałtownie, dziecko powoduje ucisk na różne narządy wewnętrzne, co bywa bardzo nieprzyjemne dla przyszłej mamy.
Należy pamiętać, że chociaż najczęściej ból brzucha w ciąży jest fizjologiczny i naturalny, to może być niekiedy niepokojącym objawem. Kiedy kobieta w ciąży powinna się zacząć martwić i udać się do lekarza? Kiedy bólowi brzucha towarzyszą plamienia bądź krwawienie z dróg rodnych należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Może to świadczyć o zagrażającym poronieniu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
W późniejszym etapie ciąży krwawienie może być symptomem odklejającego się łożyska. Ponadto towarzyszące bólowi brzucha regularne skurcze mogą niekiedy być objawem przedwczesnego porodu. Nie należy ich nigdy bagatelizować.