Zespół jelita drażliwego podczas ciąży
Zespół jelita drażliwego w ciąży potrafi bardzo utrudnić życie. Jego główne objawy to biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia. Ponieważ w tym okresie dolegliwości się nasilają, nie tylko wpływają na codzienne funkcjonowanie ciężarnej, ale i w niektórych okolicznościach mogą być groźne. Jak sobie z nim radzić?
Zespół jelita drażliwego (IBS), zwany także zespołem jelita nadwrażliwego, to przewlekła choroba układu pokarmowego (jelita cienkiego i grubego), której towarzyszą określone dolegliwości. Polega ona na nawracających zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywności, które nie są związane ze zmianami organicznymi lub biochemicznymi w organizmie. Warunkiem rozpoznania zespołu jest utrzymywanie się objawów przynajmniej przez trzy miesiące.
Specjaliści tak naprawdę nie wiedzą, co leży u podłoża choroby. Wiadomo jednak, że przyczyną nie są zmiany organiczne. Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego? Upatruje się ich w:
- nadmiernym rozroście flory bakteryjnej. Charakterystyczne dla IBS są ilościowe i jakościowe zaburzenia mikrobioty jelitowej (dysbioza),
- spożywaniu pokarmów ubogoresztkowych,
- infekcjach jelitowych wywoływanych przez bakterie, pierwotniaki, pasożyty i wirusy, skutkujących zaburzeniami czucia trzewnego - tzw. poinfekcyjny zespół jelita drażliwego (post infectious irritable bowel syndrome, PI-IBS),
- przewlekłych lub przemijających stanach zapalnych (pozapalny zespół jelita drażliwego),
- uszkodzeniach strukturalnych jelit,
- defektach w procesach przemiany materii,
- aktywacji układu odpornościowego błony śluzowej jelita i zmiany w przepuszczalności jelitowej, ·
- zaburzeniach funkcji motorycznej jelit,
- zaburzeniach psychicznych (lęki, silny stres, depresja czy zaburzenia depresyjno-lękowe, traumatyczne przeżycie).
W zespole jelita drażliwego nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia dolegliwości jest większe, jeśli choroba wystąpiła u członków rodziny.
Objawy zespołu jelita drażliwego są bardzo różne. W przypadku przyszłych mam często pokrywają się z typowymi dolegliwościami ciążowymi. Najczęściej to:
- bóle brzucha. Te są skurczowe, kłujące, piekące. Często po wystąpieniu bólu oddawany jest stolec, a dolegliwości zmniejszają się po wypróżnieniu.
- wzdęcia i gazy,
- uczucie ucisku w podbrzuszu,
- zgaga,- parcie na stolec,
- wrażenie niepełnego wypróżnienia,
- uczucie pełności,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia rytmu wypróżnień. Pojawiają się biegunki, zaparcia lub biegunki i zaparcia),
- zmęczenie, bóle głowy,
- częstomocz
Schorzeniu może towarzyszyć: nieprawidłowa częstość wypróżnień, nieprawidłowy pasaż stolca, nieprawidłowa konsystencja stolca. W przebiegu choroby zwykle nie stwierdza się żadnych zmian anatomicznych w organizmie.
IBS ma charakter przewlekły i nawrotowy, jednak ze względu na łagodny przebieg nie prowadzi do wyniszczenia i nie daje istotnych powikłań. Nieco inaczej jednak przestawia się sytuacja kobiet w ciąży. Nie dość, że zespół jelita drażliwego w ciąży jest jeszcze bardziej uciążliwy, to i niebezpieczny. W tym okresie dolegliwości nasilają się i jeszcze bardziej utrudniają funkcjonowanie, a skurcze brzucha, którym towarzyszą skurcze macicy, mogą skończyć się przedwczesnym porodem.
Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego opiera się na badaniu, wywiadzie i stwierdzeniu występowania typowych objawów. Jednoznaczną diagnozę zespołu jelita drażliwego można postawić, gdy ból brzucha lub dyskomfort były obecne przez co najmniej 12 tygodni w ciągu ostatnich 12 miesięcy i towarzyszyły mu co najmniej dwie cechy spośród poniższych:
- jest zależny od wypróżnienia·
- wiąże się ze zmianą częstości wypróżnień
- nastąpiła zmiana konsystencji stolca.
Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia przyczynowego. Terapia ma na celu głównie na łagodzenie poszczególnych objawów. W leczeniu zespołu jelita drażliwego najczęściej stosuje się leki rozkurczowe,
Czytaj więcej TUTAJ
Zobacz także:
Choroba Leśniowskiego - Crohna atakuje coraz młodszych pacjentów