Objawy wczesnej ciąży. Czy test ciążowy może się mylić?

Objawy wczesnej ciąży różnią się w zależności od kobiety. Łączy je jedno — są mało charakterystyczne. Z tego powodu mogą wskazywać nie tylko na ciążę, ale i na inne dolegliwości. Chodzi m.in. o zmiany hormonalne, infekcje i choroby przewlekłe. Warto więc pamiętać, że jedynym wiarygodnym sposobem na potwierdzenie ciąży jest test z krwi na obecność beta HCG. Właśnie czekasz na wyniki, lub zastanawiasz się, czy iść do lekarza? Przeczytaj jak jeszcze można rozpoznać, że zaszłaś w ciążę. Oto 7 najpowszechniejszych objawów wczesnej ciąży.

1. Brak miesiączki (choć z małymi wyjątkami)

Brak miesiączki to jeden z głównych i z pewnością najbardziej oczywistych objawów ciąży. Trzeba jednak zachować ostrożność i pamiętać, że zahamowanie krwawienia nie zawsze musi łączyć się z zapłodnieniem. Brak miesiączki może wynikać m.in. z zaburzeń hormonalnych, stresu czy zmiany trybu życia. Istnieje również jeszcze jedna pułapka. Jak pokazują badania, na początkowym etapie ciąży nawet u 20 proc. kobiet może wystąpić lekkie plamienie, które wiele pań traktuje jako właściwą (choć skąpą) menstruację. Oczywiście krwawienie to nie ma nic wspólnego z miesiączką i powinno zostać skonsultowane z lekarzem, jednak z pewnością może ono uśpić czujność.  

Reklama

2. Nudności i wymioty (nie tylko poranne)

Nudności, którym towarzyszyć mogą, choć nie muszą, wymioty, to kolejny z objawów wczesnej ciąży. Pojawiają się zwykle z samego rana, jednak u niektórych ciężarnych mogą wystąpić praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Nudności i wymioty zwykle zaczynają się w okolicy 4 tygodnia ciąży. Tutaj jednak, podobnie jak w przypadku miesiączki, należy zachować ostrożność. Nudności i wymioty mogą być bowiem również objawem wielu chorób, infekcji oraz zatruć pokarmowych.  


3. Bolące i delikatnie powiększone piersi

Za ból i obrzmienie piersi w ciąży odpowiadają zmiany hormonalne. To nieprzyjemne uczucie może pojawić się w okolicy 4-5 tygodnia ciąży. Niestety, bólu i obrzęku piersi nie można także traktować jako jednoznacznego objawu ciąży. Dolegliwości te zwiastować mogą bowiem również zbliżającą się miesiączkę. Nie należy wykluczać także problemów hormonalnych i chorób piersi. 

4. Zmęczenie i senność

Za zmęczenie i senność na wczesnym etapie ciąży również odpowiadają hormony. Warto jednak pamiętać, że to najmniej charakterystyczny objaw ciąży. Może on bowiem wskazywać na wiele różnych dolegliwości. To m.in. o stres, problemy z  tarczycą, infekcje, przeziębienie, depresja, cukrzyca czy niezwykle powszechny wśród młodych ludzi zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ).  

5. Częste oddawanie moczu

 Częste oddawanie moczu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów wczesnej ciąży. Może pojawić się już w 5-6 tygodniu. Co najważniejsze — problem ten najintensywniejszy jest właśnie na samym początku ciąży. Oczywiście ciąża nie jest jedyną przyczyną częstego oddawania moczu. Problem ten może wynikać m.in. z zakażenia układu moczowego, cukrzycy lub nadużywania leków o działaniu moczopędnym.     

6. Zmiana sposobu odżywania

 We wczesnym stadium ciąży zaobserwować można także zmiany w podejściu do jedzenia. U ciężarnych wystąpić może zwiększony apetyt lub wręcz przeciwnie — wstręt do jedzenia. Zmiany te wiążą się z działaniem hormonów, jakie następuje w organizmie przyszłej mamy. Warto jednak pamiętać, że podobne objawy — głównie wzrost zainteresowania pożywieniem —- wiązać się mogą np. ze zbliżającą się miesiączką. Z kolei czasowa utrata łaknienia wystąpić może w przypadku infekcji, stresu czy lekkiego zatrucia pokarmowego.    

7. Zmienne nastroje (nie tylko smutek i rozdrażnienie)

Wahania nastroju i podenerwowanie to skutek estrogenu, progesteronu, prolaktyny, gonadotropiny kosmówkowej i kortyzolu. To hormony, które wzrastają w pierwszych tygodniach ciąży. To właśnie ich nadmiar powoduje tę burzliwą mieszankę nastrojów. Niestety, nieprzyjemna huśtawka nastrojów może pojawić się także z innych powodów. Często zwiastuje zbliżającą się miesiączkę. Łączy się także ze stresem, zaburzeniami hormonalnym i chorobami psychicznymi.    

Test ciążowy — jaki wybrać? Czy test ciążowy jest wiarygodny?

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że niezależnie od występujących objawów, jedynym wiarygodnym sposobem na potwierdzenie ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Tutaj również warto zaznaczyć, że ogólnodostępny płytkowy test ciążowy nie jest najlepszym wyjściem. Kobiety podejrzewające ciążę powinny wykonać test z krwi na obecność hormonu beta HCG — jest on znacznie dokładniejszy. Test można wykonać praktycznie w każdym laboratorium. Aby był najbardziej wiarygodny, należy wykonać go nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. W przypadku, gdy pacjentka uzyska skierowanie od lekarza, test można wykonać za darmo w ramach NFZ. Bez skierowania lub prywatnie za test trzeba zapłacić około 30-50 zł. Czas oczekiwania na wynik różni się w zależności od laboratorium. Zwykle nie trwa to jednak dłużej niż jeden dzień roboczy.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL