Reklama

Kwas foliowy - by przeżyć spokojnie ciążę

Bardzo często kobiety, które mają właśnie zacząć starania o zajście w ciążę, słyszą szybką poradę: to zacznij łykać kwas foliowy! Potem, gdy już się uda szczęśliwie osiągnąć cel i odbywa się pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego ciążę, pada pytanie o to, czy oczekująca matka przyjmuje kwas foliowy. Co takiego w nim jest?

Kwas foliowy - gdzie go szukać na co dzień?

Odpowiadając na to pytanie lapidarnie: kwas foliowy to zwiększona gwarancja na to, że urodzi się zdrowe, prawidłowo rozwinięte dziecko. Jeżeli zaś ktoś chce być bardziej dociekliwy i nie lubi przyjmować niczego bezrefleksyjnie, warto by dowiedział się więcej o tej witaminie z grupy witamin B. 

Są tacy, którzy nie lubią przyjmować dobroczynnych składników odżywczych w postaci farmakologicznej. Można oczywiście znaleźć kwas foliowy w produktach spożywczych. Wtedy warto ułożyć sobie jadłospis, w którym uwzględni się warzywa ciemnozielone i pomarańczowe. Nastawmy się na to, by pałaszować często fasolkę, kapustę, szparagi, sałatę, brukselkę, kalafior oraz marchew. Na deser zaś sięgać po pomarańcze i banany.

Reklama

Ciąża? Więcej folianów!

O ile jednak zapotrzebowanie na kwas foliowy w zwykłych okolicznościach rzeczywiście wypełni przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety, o tyle w okresie okołoprenatalnym będzie to zbyt mało. Gdy staramy się o dziecko lub już je w sobie nosimy - nasze zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta co najmniej trzykrotnie! W tej sytuacji zignorowanie polecenia lekarza, by przyjmować kwas foliowy w ilości 0,4 mg dziennie, zakrawa na nieodpowiedzialność!

Niedobory tej witaminy mogą mieć bardzo poważne skutki dla dziecka. To kwas foliowy właśnie odpowiada bowiem za prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz układu nerwowego rozwijającego się organizmu. Najbardziej uderzające jest to, że wady układu nerwowego oraz kręgosłupa powstają w pierwszych czterech tygodniach rozwoju organizmu. Stąd taki nacisk na to, by kwas foliowy przyjmować już przed zajściem w ciążę.

Uwzględniając te wszystkie okoliczności, chyba nie ma wątpliwości, że w niektórych przypadkach sięgnięcie po witaminy w postaci farmakologicznej jest ze wszech miar uzasadnione. Zatem starając się o zajście w ciążę, kupmy te malutkie pigułki i... nie skąpmy sobie diety bogatej w kwas foliowy. Przedawkowanie z powodu nadmiaru? Nie, to nam nie grozi. A wyżej wymienione warzywa i owoce obfite w foliany są po prostu pyszne!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje