Ciąża biochemiczna. Co oznacza bardzo wczesne poronienie?

Gdy tekst ciążowy jest pozytywny, ale macica pozostaje pusta mamy do czynienia z ciążą biochemiczną. Ciąża biochemiczna nie zawsze jest wykrywana - często bierze się ją za spóźnioną miesiączkę. Warto zaznaczyć, że większość kobiet aktywnych seksualnie co najmniej raz w życiu doświadczy tego stanu, nie zawsze o nim wiedząc.

Ciąża biochemiczna - co to oznacza?

Ciąża biochemiczna to określenie bardzo wczesnego etapu ciąży, kiedy można ją stwierdzić jedynie na podstawie badań poziomu beta HCG. Jest to tak wczesny etap, że nie można ciąży potwierdzić badaniem ginekologicznym ani nawet za pomocą USG. 

Można jedynie odnotować pozytywny wynik test ciążowego (dostępny w aptece domowy test ciążowy określający poziom beta HCG z moczu) lub stwierdzić podwyższony poziom beta HCG na podstawie laboratoryjnego badania z krwi. Ciąża biochemiczna oznacza obumarcie jaja płodowego i wydalenie go z krwią - stąd też większość takich ciąż uważana jest za spóźnione krwawienia miesięczne.

Reklama

Ciąża biochemiczna - przyczyny wczesnego poronienia

Ciąża biochemiczna oznacza w praktyce bardzo wczesne samoistne poronienie. Przyczyny są trudne do stwierdzenia w konkretnym przypadku. Najczęstsze to:

  • wady genetyczne, uniemożliwiające rozwój zarodka w jamie macicy
  • wady w budowie narządów rodnych kobiety uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka w macicy, także wszelkie zmiany i blizny w obrębie narządów rodnych, np. po poprzednich poronieniach lub po zabiegach chirurgicznych
  • zaburzenia hormonalne - przede wszystkim zbyt niskie stężenie progesteronu niezbędnego do rozwoju ciąży.

Ciąża biochemiczna może mieć także związek z różnymi infekcjami - przykładem może być zapalenie płuc, świnka, cytomegalia, toksoplazmoza, różyczka, grypa, a nawet banalne przeziębienie. Za czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za ciąże biochemiczną niektórzy uważają:

  • stres i przemęczenie
  • palenie tytoniu
  • picie nadmiernej ilości kawy i innych napojów z kofeiną
  • alkohol
  • niedobór żelaza
  • nadmierny wysiłek fizyczny oraz długotrwałe wstrząsy
  • gwałtowne zmiany temperatury (upały)  i ciśnienia atmosferycznego, związane np. z częstymi podróżami.

Czy po ciąży biochemicznej można jeszcze mieć dzieci?

Doświadczenie ciąży biochemicznej może zdarzyć się każdej kobiecie. Taka ciąża taka nie przekreśla szans na macierzyństwo - według niektórych badań nawet ponad połowa wszystkich ciąż kończy się wczesnym poronieniem.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: poronienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL