​Jak sobie radzić z bólem głowy w ciąży?

Ból głowy to jedna z dolegliwości, na którą kobiety w ciąży skarżą się najczęściej. Nawet, kiedy nie jest oznaką żadnych niepokojących zmian, to bardzo utrudnia funkcjonowanie na co dzień przyszłej mamie. Co może być przyczyną bólu głowy w ciąży i jak można sobie z nim radzić?

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Zazwyczaj ból głowy w ciąży nie  wskazuje na żadne poważniejsze dolegliwości.  Jest to zazwyczaj tzw. ból napięciowy obejmujący, czoło, skroń, a niekiedy całą głowę. Potrafi trwać od pół godziny do kilku- kilkunastu godzin w ciągu doby. Zazwyczaj spowodowany przez stres, zmęczenie, hałas, brak lub nadmiar snu, a nawet przez głód bądź pragnienie.  

Bardzo często źródłem bólu głowy jest także kręgosłup, przybieranie niewygodnej dla niego pozycji.  Nie bez znaczenia jest wzmożona produkcja hormonów niezbędnych do rozwoju płodu - progesteronu oraz estrogenów. Powodują one zatrzymywanie wody w tkankach, skutkujące uciskiem  na mózg i bólem głowy.

Reklama

Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży?

Istnieje kilka domowych sposobów, których przyszła mama może zastosować,  by pozbyć się uciążliwego bólu głowy.  Oto co możesz zrobić, by pozbyć się bólu głowy w ciąży:

- zastosuj zimny okład;

- weź prysznic lub kąpiel;

- unikaj przemęczenia, jeśli możesz, zdrzemnij się chwilę, nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków;

- poćwicz trochę lub idź na spacer - ruch fizyczny i świeże powietrze pomogą Ci się dotlenić i mogą zniwelować ból głowy;

- wypróbuj technik relaksacyjnych takich jak np. joga czy ćwiczenia oddychania;

- jedz i pij regularnie - zapobiegnie to uczuciu głodu, który przyczynia się do bólu głowy w ciąży;

- wykonaj sobie masaż skroni lub poroś o jego wykonanie kogoś innego;

- połóż się wygodnie, tak by odciążyć kręgosłup;

- jeżeli domowe sposoby walki z bólem w ciąży nie działają, możesz wziąć tabletkę zawierającą paracetamol. Jego niewielkie ilości są bezpieczne dla dziecka.

Kiedy ból głowy w ciąży powinien niepokoić?

Jeżeli bólowi głowi towarzyszą wymioty, omdlenia warto zgłosić się do lekarza. Powinnaś się niepokoić także, jeśli ból głowy jest następstwem urazu, np. wskutek upadku. 

Jeżeli masz gorączkę, zauważyłaś opuchliznę, cierpisz na zaburzenia wzroku i mowy, pocisz się  lub jeżeli ból głowy nie ustępuje i jest bardzo silny, nie bagatelizuj go.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL