Pieczenie, gorzki posmak i uczucie pełności. Pozbądź się zgagi ciążowej domowymi metodami

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, jednak piękne chwile oczekiwania na dziecko mogą być przyćmione różnymi dolegliwościami, które niekiedy okazują się bardzo dokuczliwe. Jednym z takich problemów jest zgaga, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicach klatki piersiowej, przełyku i gardła. Zgaga podczas ciąży towarzyszy wielu przyszłym mamom, a za jej główne przyczyny uważa się wydzielanie hormonów ciążowych, i nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Co warto wiedzieć na temat ciążowej zgagi? Czy istnieją bezpieczne, domowe sposoby, aby się jej pozbyć?

Dlaczego w ciąży dokucza zgaga?

We wczesnym okresie ciąży organizm produkuje duże ilości hormonów - progesteronu i estrogenu, które rozluźniają mięśnie gładkie, włącznie z tymi, znajdującymi się w przewodzie pokarmowym. W efekcie pokarm wraz z sokami trawiennymi cofa się z żołądka do przełyku, powodując uczucie pieczenia w klatce piersiowej i gardle, a także kwaśny, często gorzkawy posmak w ustach.

Na występowanie zgagi w ciąży znacząco wpływa także uciskanie żołądka przez rosnącą macicę. Do nawyków żywieniowych, mogących sprzyjać powstawaniu piekącego uczucia w przełyku, należą: jedzenie tłustych i ostrych pokarmów, najadanie się przed snem, a także spożywanie nadmiernych ilości słodyczy, które są częstą zachcianką przyszłych mam.

Reklama

Kiedy pojawia się ciążowa zgaga?

Obok mdłości i bólów kręgosłupa, zgaga jest najczęstszą dolegliwością ciążową. Szacuje się, że na zgagę w ciąży może uskarżać się od 45 do nawet 80 proc. kobiet. U większości z nich zaczyna się już w pierwszym trymestrze, zazwyczaj około drugiego miesiąca ciąży, kiedy to zwiększa się produkcja hormonów ciążowych, co sprzyja zwiotczeniu mięśni gładkich, oraz zmniejszeniu napięcia i motoryki żołądka. Zgaga może również wystąpić dopiero w II lub III trymestrze, jako efekt coraz większego ucisku macicy na żołądek.

Objawy zgagi w ciąży

Objawy zgagi u ciężarnych kobiet nie różnią się zasadniczo od typowych symptomów towarzyszących tej dolegliwości. Są to przede wszystkim:

 • nieprzyjemne uczucie pieczenia lub bólu w klatce piersiowej, przełyku i gardle, które pojawia się krótko po spożyciu posiłku;
 • odbijanie;
 •  kwaśny lub gorzkawy posmak w ustach;
 •  uczucie pełności, wzdęcia;
 • trudności w przełykaniu;
 • chrypka lub kaszel;
 • mdłości.

Domowe sposoby na zgagę

Istnieje wiele domowych sposobów leczenia zgagi, które są stuprocentowo bezpieczne dla rozwijającego się płodu i w dużym stopniu mogą przynieść upragnioną ulgę i poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Zbawienne w walce z problemem mogą okazać się:

 • jedzenie małych porcji i dokładne przeżuwanie kęsów;
 • włączenie migdałów do diety - mają właściwości zobojętniające kwas żołądkowy, są także bogate w magnez i wapń;
 • żucie gumy po posiłku - sprzyja produkcji śliny, która pomaga w neutralizacji kwasów żołądkowych;
 • wypicie ciepłego mleka z dodatkiem miodu lub kleiku z siemienia lnianego;
 • spanie na dwóch poduszkach, tak, aby głowa była położona ponad poziomem brzucha;
 • ubieranie luźnej odzieży, która nie uciska brzucha - w ten sposób można uniknąć cofania się treści z żołądka.

Co ciekawe, specjaliści nie zalecają nieuzasadnionych eliminacji pokarmowych - zgaga jest nasilana przez różne produkty, dlatego skomponowanie jadłospisu przez dietetyka wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. W pokonaniu niechcianej przypadłości nieocenione jest zadbanie o komfort ciężarnej tzn. brak narażenia na stres, odpowiednia długość snu i niepodejmowanie nadmiernego wysiłku.

Zgaga w ciąży - tego należy unikać

Poza tym co robić warto też wiedzieć, czego się wystrzegać. Kobietom dotkniętym zgagą ciążową zaleca się unikanie:

 • pokarmów wyzwalających niepożądane objawy, takich jak tłuste, pikantne czy kwaśne potrawy, słodycze, owoce cytrusowe, napoje gazowane, kawa czy mocna herbata;
 • najadania się przed snem;
 • leżenia na płasko po posiłkach - może to zwiększyć ucisk na żołądek i nasilić dolegliwości związane ze zgagą;
 • smażenia potraw i spożywania wysoko przetworzonych produktów.

Inne sposoby na zgagę

Oprócz wielu domowych sposobów, kobietom ciężarnym w zwalczaniu zgagi pomocne okazują się dostępne w aptekach preparaty ziołowe o właściwościach zobojętniających soki żołądkowe. Do ziół, z których można przyrządzić napary wspomagające leczenie zgagi, należą: kmin rzymski, siemię lniane, wiązówka błotna czy prawoślaz lekarski.

Jeśli domowe sposoby, a także ziołowe preparaty nie przynoszą rezultatów, można wspomóc się środkami farmakologicznymi, jednak należy pamiętać, że ciąża jest stanem, w którym przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem, gdyż może zagrażać zdrowiu dziecka. Do leków uznanych za bezpieczne w ciąży, zalicza się m.in. węglan wapnia i węglan magnezu. 

Wymienione substancje zobojętniają kwasy żołądkowe i niwelują ich drażniące działanie na śluzówkę. Unikać natomiast należy preparatów, zawierających w swoim składzie związki glinu, ponieważ mogą one uniemożliwiać wzrost płodu. Jeśli żadne z wymienionych sposobów nie przynoszą ukojenia, wskazana jest konsultacja ze specjalistą.


CZYTAJ TAKŻE:

Pokazała, jak zmieniła się jej twarz w ciąży. Dotknął ją syndrom ciążowego nosa

Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Obalamy mity na temat ciąży

Progesteron - dlaczego jego odpowiedni poziom jest tak ważny?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zgaga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL