​AMH - poznaj miarę rezerwy jajnikowej

AMH to hormon pozwalający ocenić potencjał macierzyństwa. Badanie poziomu AMH jest nowoczesnym badaniem stosowanym przede wszystkim w leczeniu niepłodności. Pomaga także diagnozować choroby jajników.

AMH - co to jest rezerwa jajnikowa?

AMH to tzw. hormon anty-mullerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone) produkowany przez jajniki u kobiet oraz jądra u mężczyzn. Badanie hormonu AMH dopiero od niedawna stosuje się jako miarę  tzw. rezerwy jajnikowej kobiet. Hormon ten jest wytwarzany w pęcherzykach jajników przez komórki ziarniste otaczające niedojrzałe i gotowe do wzrostu komórki jajowe. 

Poziom AMH we krwi jest powiązany z liczbą pęcherzyków w jajnikach. Pęcherzyki te uwalniają co miesiąc komórki jajowe, z wiekiem kobiety pozostaje ich coraz mniej. Komórki jajowe, powstałe w życiu płodowym kobiety to inaczej jej rezerwa jajnikowa na całe życie.

Reklama

AMH - kiedy badać?

Poziom AMH, w odróżnieniu od innych hormonów, nie zależy od momentu cyklu miesięcznego i może być badany w dowolnym dniu. Poziom AMH jest taki sam w trakcie całego cyklu, nie zależy od terapii hormonalnych i antykoncepcyjnych. Stężenie AMH określa się za pomocą badania surowicy krwi.

Badanie poziomu AMH wykonuje się w celu określenia zdolności reprodukcyjnych. Inaczej mówiąc, wskaźnik rezerwy jajnikowej pozwala na oszacowanie czasu, jaki pozostaje na zajście w ciążę. Poziom AMH może także być pomocny w oszacowaniu, kiedy kobieta wejdzie w okres menopauzy - wraz z wiekiem stopniowo się obniża. Niski poziom AMH może także świadczyć o przedwczesnym wygaśnięciu czynności jajników (POF).

Natomiast podwyższone stężenie AMH może wskazywać na zespół policystycznych jajników (PCO) - jego pomiar może być wtedy wskaźnikiem ciężkości choroby.

Warto podkreślić, że stężenie AMH pozwala określić nie tylko ilość pozostałych komórek jajowych, ale i w pewnym stopniu ocenić ich jakość.  Badanie AMH stosuje się w klinikach leczenia niepłodności jako narzędzie diagnostyczne.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL