In vitro - co to jest, wskazania i przeciwskazania, na czym polega, skuteczność i cena

In vitro to dla wielu par jedyny sposób na posiadanie potomstwa. Skuteczność in vitro zależy jednak od wielu czynników, m.in. wieku przyszłej mamy czy jej stylu życia. Zabieg niestety nie należy do najtańszych - może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zobaczcie, co jeszcze trzeba wiedzieć o in vitro.

In vitro - co to jest?

Bezpłodność i niepłodność to coraz popularniejszy problem. Dotyczyć on może zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O ile niepłodność można - choć nie zawsze skutecznie - wyleczyć, to bezpłodność nie podlega żadnej terapii. Dla par, które bez skutku starają się o dziecko, często jedynym wyjściem jest właśnie in vitro. Może być ono stosowane w przypadku bezpłodności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Co to właściwie oznacza? In vitro to zapłodnienie pozaustrojowe, do którego dochodzi w warunkach laboratoryjnych. Cechuje się dużą skutecznością, nawet w przypadku posiadania przez mężczyznę bardzo uszkodzonych i nieprawidłowych plemników. In vitro przeprowadzić można także w przypadku braku plemników - można je pozyskać poprzez biopsję. Historia in vitro sięga 1978 roku. Wtedy to właśnie urodziło się w ten sposób pierwsze dziecko - Louise Brown. W Polsce in vitro wykorzystywane jest od 1987 roku.

Reklama

In vitro - wskazania i przeciwwskazania

Tak jak zostało już napisane - głównym wskazaniem do in vitro jest przede wszystkim bezpłodność. Zdarza się również, że zabieg przeprowadza się u par, u których leczenie niepłodności nie przyniosło zadowalających skutków. Przykładowe wskazania do in vitro to: niedrożność jajowodów, endometrioza, obniżone parametry nasienia, np. słaba ruchliwość plemników. Istnieje dość mało przeciwwskazań do in vitro. To przede wszystkim niektóre choroby nowotworowe i brak funkcji jajników. Niektóre kraje wprowadziły również ograniczenia wiekowe w stosowaniu in vitro. Zazwyczaj jest to granica 40-45 lat. W Polsce zabieg dostępny jest dla kobiet w każdy wieku. Trzeba jednak pamiętać, że u kobiet wraz z wiekiem maleje szansa na zapłodnienie in vitro. Szacuje się, że po 40. roku życia wynosi ona zaledwie 1 proc. Z wiekiem wzrasta także zagrożenie wystąpienia u płodu chorób genetycznych.

In vitro - na czym polega?

Zabieg in vitro rozpoczyna się od stymulacji produkcji nadliczbowych komórek jajowych. Potem dochodzi do pobrania męskich i żeńskich komórek płciowych. Po pobraniu komórki na 3-6 godzin trafiają do specjalnych próbówek, w których dochodzi do dojrzewania. Potrzebna jest do tego odpowiednia temperatura - około 37 st. Następnie dochodzi do zapłodnienia pozaustrojowego. Cała procedura może trwać nawet 20 godzin. 2-3 dni po zapłodnieniu następuje transfer zarodków do jamy macicy. Po około 2 tygodniach pacjentka powinna wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub wykluczy ciążę. W przypadku, gdy in vitro nie zakończyło się sukcesem, można powtórzyć zabieg. Lekarze zalecają jednak, aby zachować minimum trzy cykle przerwy.

In vitro jest zaliczane do bezpiecznych zabiegów. W bardzo rzadkich przypadkach dojść może jednak do przestymulowania jajników, uszkodzenia jelit lub miednicy. U kobiet starających się o potomstwo metodą in vitro wzrasta również prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej.

In vitro - skuteczność i cena

Szacuje się, że skuteczność in vitro to około 25-40 proc. Skuteczność zabiegu zależy jednak od wielu czynników, m.in. od stylu życia, ogólnego stanu zdrowia, wieku i masy ciała. In vitro należy do drogich zabiegów. W zależności od liczby stymulacji komórek, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego dochodzą oczywiście koszty związane z wizytami kontrolnymi czy diagnostyką. In vitro nie jest refundowane w ramach NFZ. Niektóre miasta, zwłaszcza duże ośrodki (m.in. Warszawa i Gdańsk), prowadzą jednak programy, w ramach których można uzyskać dofinansowanie zabiegu.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL