​Jak często zdarza się ciąża zagrożona i jakie są przyczyny poronień?

Ciąża nie zawsze jest czasem beztroskiej sielanki i spokojnego oczekiwania na malucha. Obecny tryb życia, stres i wiele innych czynników powodują, że donoszenie ciąży jest bardzo trudne, czasem niemożliwe bez pomocy medycyny. Jak często dochodzi do poronień i jakie są najczęstsze przyczyny ciąży zagrożonej?

Jak częste są poronienia?

Poronienia zdarzają się bardzo często. Do bardzo wielu z nich dochodzi na wczesnym etapie ciąży, zanim jeszcze kobieta orientuje się, że nosi pod sercem maleństwo. Mówi się, że na tak wczesnym etapie roni się około 30 procent ciąż. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie ciąże potwierdzone to największej zmartwień przysparza przyszłym mamom pierwszy trymestr, gdyż wówczas odnotowuje się najwięcej przypadków zagrożonych ciąż, a możliwość poronienia w tym okresie ciąży wynosi  1 do 6. 

Jeśli jednak lekarz potwierdzi bicie serca dziecka za pomocą badania USG ryzyko poronienia zmniejsza się do 1 na 10. Im ciąża jest starsza, tym ryzyko poronienia mniejsze.

Reklama

Najczęstsze przyczyny poronień

W większości przypadków poronienie we wczesnej ciąży jest spowodowane błędami genetycznymi w nowo powstałym zarodku. Zbadanie przyczyny, wskutek której nastąpił ten błąd jest zwykle niemożliwe, wymaga przeprowadzenia bardzo skomplikowanych badań genetycznych.  Oprócz przyczyn genetycznych wymienia się także przyczyny anatomiczne związane z budową narządów rodnych kobiety, takie jak zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki macicy, wrodzone wady macicy, endometrioza czy niewydolność szyjki macicy.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Przyszła mama powinna obserwować swoje ciało uważnie w czasie ciąży. W przypadku odnotowania jakichkolwiek niepokojących zmian warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko poronienia, lub by ratować zagrożoną ciążę. 

Szczególnie niepokojące dla ciężarnej powinny być takie objawy jak krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, mocny ból brzucha, zwłaszcza taki o charakterze skurczowym oraz ból w okolicy krzyża.  Po badaniu lekarz jest w stanie stwierdzić stan płodu, to, czy ciąża jest zagrożona oraz zaleci leczenie zachowawcze, np. leżenie, odpoczynek, tabletki hormonalne. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: poronienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL