Czy mózg ojca zmniejsza się po narodzinach dziecka? Naukowcy odpowiadają

Najnowsze badanie wykazało, że mężczyźni, którzy powitali na świecie swojego pierwszego potomka, w pewnym znaczeniu tracą na nowej roli. Mianowicie chodzi o korę mózgową, ich mózg ulega zmniejszeniu, jednak jest to zjawisko normalne, a mało tego, niezwykle potrzebne, by odnaleźć się w roli ojca. Co dokładnie udowodniły najnowsze badania? Sprawdziliśmy.

Wszystko zaczęło się od kobiet

Początkowo obszarem zainteresowań był mózg kobiety ciężarnej i to, jak zmienił się wraz z przyjściem na świat potomka. Naukowcy byli pewni, że oprócz zmian hormonalnych, w samej strukturze tego organu również  dochodzi do pewnych zmian. W 2016 roku opublikowano badania, w których holenderscy naukowcy udowodnili, że po urodzeniu dziecka dochodzi do zmian strukturalnych mózgu w obszarze odpowiedzialnym za odbieranie sygnałów społecznych.

To sprawiło, że naukowcy wzięli po uwagę mózgi mężczyzn i postanowili sprawdzić, czy takie same zmiany zachodzą u tych, którzy zostali ojcami.

Reklama

Mniejszy mózg, nie znaczy gorszy

Badania przeprowadzone przez naukowców z Holandii i Stanów Zjednoczonych skoncentrowały się na zmianach zachodzących bezpośrednio w strukturze mózgu. Przebadano mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali ojcami i okazało się, że ich mózgi zmniejszyły swoją objętość średnio aż o 2 proc. Wyniki te, chociaż mogą wydawać się negatywne, przyniosły wiedzę, że właśnie te zmiany powodują, że mężczyźni są zdolni do budowania silnej więzi ze swoimi pociechami.

Badanie przed i po ciąży partnerki

Do badania zaproszono 20 mężczyzn z Hiszpanii oraz 20 mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych, wyznaczono również grupę kontrolną mężczyzn, którzy nie posiadali dzieci.

Hiszpanie zostali poddani badaniu rezonansem magnetycznym przed zajściem w ciążę swoich partnerek, a ponownie zbadano na ich kilka miesięcy po urodzeniu się dziecka.

Amerykanie zostali poddani badaniu już w trakcie ciąży swoich partnerek, kolejne badanie powtórzono, kiedy ich dzieci miały 7-8 miesięcy.

Uzyskane wyniki porównano z wynikami rezonansu mężczyzn, którzy nie posiadają dzieci. Jednoznacznie wskazywały one, że u tych pacjentów, którzy doczekali się dziecka, kora mózgowa zmniejszyła swoją objętość - średnio o 2 proc. Ponadto zauważono, że zaszły zmiany w obszarze kory mózgowej, która jest odpowiedzialna za zrozumienie społeczne.

Oznacza to, że ubytek zauważalny w mózgu nie przynosi mężczyznom skutków ubocznych, lecz wręcz przeciwnie - pozwala zbudować silne relacje ze swoimi dziećmi.

Poziom testosteronu spada

Inne badania wykazują, że oprócz zmian, jakie zachodzą bezpośrednio w strukturze mózgu mężczyzn, dochodzi również do zmian hormonalnych. Po urodzeniu się dziecka u mężczyzn zauważono spadek testosteronu. Według naukowców jest to związane z wycofaniem się przez mężczyznę z rywalizacji, a zaangażowaniem w bezpośrednią opiekę nad dzieckiem.

Innym badanym hormonem była okstocyna - hormon odpowiedzialny za poczucie więzi. Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu i silnie wpływa na układ nerwowy, nazywana jest również hormonem miłości. Badania udowodniły, że do jej wzrostu u mężczyzn dochodzi wówczas, gdy bierze on na ręce dziecko lub spędza z nim czas.

Co się dzieje w mózgu kobiet?

Mózgi kobiet były wnikliwie badane na przestrzeni lat w związku ze zmianami, jakie zachodzą w nich wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Nad tym zjawiskiem pochylili się m.in. naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Barcelonie, którzy dokonali analogicznych badań, jak u mężczyzn.

Ponawiane badania rezonansem magnetycznym wykazały, że u kobiet dochodzi do zmniejszenia istoty szarej w środkowej korze mózgu, tylnej korze mózgu, a także w płatach skroniowych. Do zmian u kobiet dochodzi w miejscach, które są odpowiedzialne przede wszystkim za empatię oraz interpretację emocji u innych osób.

Naukowcy doszli do wniosku, że jest to zjawisko niezwykle potrzebne kobietom, by mogły one wcielić się w nową rolę społeczną.

CZYTAJ TAKŻE: 

To nie są dobre czasy na planowanie rodziny. Historie prawdziwe

Każda matka ma w sobie cząstkę swojego dziecka. Czym jest mikrochimeryzm?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hormony kobiety | oksytocyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne