Dziecko wegetariańskie a witamina B12

​Wiadomość o tym, że rodzice wegetarianie zamierzają używaną dietę stosować także i wobec swego dziecka, zwykle wywołuje w otoczeniu szereg kontrowersji i oporów. Oponentów wobec decyzji rodziców zwykle niepokoi kwestia niedoboru witaminy B12 w diecie malucha.

Rola witaminy B12 w organizmie

Bez witaminy B12 nie byłoby mowy o prawidłowej ilości czerwonych krwinek we krwi, bo to ona właśnie warunkuje ich powstawanie i rozwój. Od witaminy B12 jest uzależniona też odporność organizmu. Nowotwory, artretyzm, stwardnienie rozsiane oraz choroby umysłowe i nerwowe - nie byłoby mowy o ich wyleczeniu, gdyby nie witamina B12.

Konsekwencje niedoboru witaminy B12

Krótkotrwały niedobór witaminy B12 nie prowadzi do trwałych powikłań, gdyż zapasy jej mogą być przechowywane w wątrobie od trzech do sześciu lat. Musi zatem minąć sporo czasu, nim da o sobie znać deficyt w tę witaminę. I tu pojawiają się już poważne źródła obaw tych, którzy niepokoją się wegetarianizmem dziecka. 

Reklama

Braki witaminy B12 zagrażają m. in. demencją, ataksją, atrofią nerwu wzrokowego, katatonią, psychozą, zmianami nastrojów, zawałem mięśnia sercowego i zakrzepicą żył, niedokrwistością megaloblastyczną oraz schorzeniami neurologicznymi.

Za i przeciw diecie wegetariańskiej w odniesieniu do witaminy B12

Powszechnym argumentem tych, którzy obawiają się niedoboru witaminy B12 w diecie dziecka jest to, że jej podstawowym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie zaś wykazują, że mają na nią mniejsze zapotrzebowanie z racji na sprawniejsze wchłanianie w przewodzie pokarmowym. 

Ci, którzy trzymają się wyłącznie diety roślinnej rzeczywiście mogą mieć problemy z jej niedoborami, ale jeżeli używa się jajek, mleka i jego przetworów, wystarczy to zupełnie, by zapewnić wystarczający dla organizmu poziom witaminy B12. 

W praktyce zatem wszystko zależy - jak w każdym przypadku - od zdrowego rozsądku rodziców. Dziecko niejedzące mięsa może bez problemu funkcjonować, gdy witaminę B12 otrzyma w innych produktach.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL