Możliwe przyczyny krwi w kale dziecka
Krew w kale dziecka, niezależnie od tego, na jakim etapie rozwojowym się pojawia, budzi niepokój. Ważne, by nie zignorować sprawy i poszukać przyczyny problemu u lekarza.
Krew w kale noworodka będzie ważną informacją, np. o alergii pokarmowej. Jeżeli zatem w kupce dziecka zauważamy krwawe pasmo, będzie to oznaczać co innego niż krew w kale rozprowadzona po całym stolcu. Przyczyną nie zawsze musi być alergia pokarmowa.
Czasem może być to ranka odbytu, np. mocno podrażnionego przy odparzeniu pieluszkowym. Czasem krew w kale dziecka może być tak naprawdę krwią matki, której sutki krwawią przy karmieniu malucha. Czasem wreszcie może okazać się, że dziecko zmaga się z zaburzeniami jelitowymi.
Warto zachowywać spokój, gdy uznamy, że krew w kale naszego dziecka pojawiła się po spożyciu nowego dania przy rozszerzaniu diety. To bowiem, co oceniamy jako krew w kale, może być tak naprawdę po prostu zabarwioną przez buraczki czy marchew normalną kupką malucha. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, można zawsze zrobić test na krew utajoną.
Jeżeli krew w kale pojawia się u kilkulatka, może okazać się, że jest efektem miejscowego uszkodzenia śluzówki odbytu. Uszkodzenia takie mogą być spowodowane zarówno przez zaparcia, jak i gwałtowną biegunkę. Najczęściej takie dolegliwości związane są z błędami w doborze diety lub w nietolerancjach oraz czy alergiach pokarmowych.
Czasami problem rozwiąże podawanie dziecku suszonych owoców, zwłaszcza śliwek. Bywa jednak, że krew w kale jest efektem działania infekcji, np. rotawirusowych albo wywołanych obecnością bakterii, grzybów lub pasożytów.