Zwiększa ryzyko udarów i zawałów. Powinny ją kontrolować osoby z chorobami tarczycy i nerek

Zwiększa ryzyko sercowo - naczyniowe oraz ryzyko niektórych chorób układu nerwowego. Jej wysoki poziom może przyczyniać się do wystąpienia incydentów zakrzepicy, zatorowości i innych chorób serca i naczyń. Skąd się bierze i czym jest homocysteina? Kto powinien badać jej stężenie i czy jej podwyższony poziom szkodzi? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest homocysteina?

Homocysteina jest siarkowym aminokwasem, należącym do produktów rozkładu białek, powstającym w organizmie w wyniku metabolizmu innego aminokwasu, metioniny. Reakcja, w której powstaje homocysteina, nazywa się demetylacją metioniny.  Gdy zaburzony zostaje metabolizm metioniny lub homocysteiny, np. z powodu niedoboru jednego z enzymów, potrzebnych na szlaku przemian aminokwasów, w organizmie gromadzą się duże ilości homocysteiny. 

Szkodliwość homocysteiny

Gdy w organizmie gromadzą się duże ilości homocysteiny, aminokwas ten zaburza przebieg reakcji komórkowych, przez co w naczyniach krwionośnych dochodzi do niekorzystnych zmian: wysokie poziomy homocysteiny uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych. Przez to homocysteina przyspiesza powstawanie zmian miażdżycowych w obrębie naczyń krwionośnych, czyli ma działanie aterogenne. 

Reklama

Dodatkowo, homocysteina pobudza wydzielanie niektórych substancji o aktywności prozakrzepowej, np. tromboksanu. Można zatem śmiało powiedzieć, że wysokie stężenia homocysteiny przyczyniają się do zwiększonego ryzyka zakrzepicy, udarów i incydentów sercowo - naczyniowych. Ponadto, wysokie poziomy homocysteiny powiązane zostały ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera.

Skąd się bierze wysoki poziom homocysteiny?

Podwyższone stężenie homocysteiny w organizmie  może wynikać z przyczyn wrodzonych jak i wtórnych.  Poziom homocysteiny w osoczu związany jest z dwoma szlakami metabolicznymi: pierwszy z nich to remetylacja metioniny z udziałem kwasu foliowego i witaminy B12, drugi - konwersja homocsteiny do cysteiny z udziałem witaminy B6. 

Oznacza to, że jeśli brakuje nam jakiegoś enzymu w obrębie tych dwóch szlaków metabolicznych (przyczyna wrodzona), bądź jeśli mamy niedobory witaminy B6, kwasu foliowego i witaminy B12 (przyczyna wtórna) narażamy się na wysoki poziom homocysteiny - hiperhomocysteinemię.

U osób z wrodzonym (pierwotnym) nadmiarem homocysteiny występują mutacje genetyczne w genach kodujących enzymy kluczowe w łańcuchu przemian metioniny, co z kolei prowadzi do dużego nagromadzenia się tego aminokwasu w organizmie. 

Znacznie częściej jednak występuje hiperhomocysteinemia wtórna, wynikająca z:

  • niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12,
  • niedoboru witaminy B6,
  • terapii lekami, blokującymi działanie kwasu foliowego (np. metotreksatem, używanym w leczeniu chorób nowotworowych i autoimmunologicznych),
  • przewlekłej niewydolności nerek;
  • choroby Addisona-Biermera;
  • niektórych chorób nowotworowych,
  • łuszczycy,
  • tocznia rumieniowatego układowego,
  • podeszłego wieku,
  • niedoczynności tarczycy.

Jak zbadać poziom homocysteiny?

Badanie poziomu homocysteiny odbywa się przez pobranie próbki krwi żylnej. Na badanie należy przyjść na czczo, jednak nie jest istotne, o jakiej porze (parametru nie cechuje zmienność dobowa).

Prawidłowy poziom homocysteiny powinien wynosić 5-12 µmol/L (choć niektóre źródła podają wyższy zakres do 15 µmol/L). Stężenie homocysteiny zwykle wyższe jest u mężczyzn, niż u kobiet i u osób w podeszłym wieku, niż u ludzi młodych.

Homocysteina - wskazania do wykonania badania

Podwyższone stężenia homocysteiny korelują ze zwiększonym ryzykiem chorób układu naczyniowego i chorób neurologicznych, dlatego osoby z grupy ryzyka tych chorób powinny kontrolować poziom homocysteiny. Podobnie u osób, u których stwierdzono wrodzony niedobór jednego z enzymów, uczestniczących w metabolizmie metioniny - one również powinny regularnie kontrolować poziom homocysteiny w organizmie.

Ponadto, badanie poziomu homocysteiny warto wykonać u osób, które przeszły incydent sercowo-naczyniowy, a które nie zgłaszają czynników ryzyka, charakterystycznych dla chorób metabolicznych i kardiologicznych a także u osób po incydencie sercowo - naczyniowym przed ukończeniem 40. roku życia. Warto, aby homocysteinę badały także osoby ze schorzeniami neurologicznymi i z niewydolnością nerek, czasem również zleca się to badanie kobietom po niepowodzeniach położniczych (poronieniach).

Homocystynuria - co to jest?

Homocystynurie to choroby, których wspólną cechą jest defekt metabolizmu homocysteiny. Najczęściej dziedziczone są one autosomalnie recesywnie, co oznacza, że zachorować może dziecko całkowicie zdrowych rodziców - nosicieli. Homocystynurie charakteryzują się:

  • podwyższonym poziomem homocysteiny we krwi (hiperhomocysteinemia),
  • podwyższonym stężeniem homocysteiny w moczu (homocysteinuria),
  • podwyższonym poziomem metioniny we krwi,

Najczęściej za rozwój homocystynurii odpowiada uszkodzenie enzymu, który ma za zadanie przekształcać homocysteinę do cysteiny. Do objawów homocystynurii można zaliczyć:

  • niepełnosprawność umysłową,
  • zwiększone ryzyko incydentów sercowo - naczyniowych,
  • charakterystyczne, nieproporcjonalnie długie kończyny i palce,
  • nieprawidłowości w budowie szkieletu,
  • zwichnięcie soczewki oka.

Leczenie homocystynurii opiera się na diecie ubogiej w metioninę i przyjmowaniu kwasu foliowego i witaminy B12, aby wspomóc przemianę homocysteiny do cysteiny (ostatni etap szlaku metabolicznego metionina - homocysteina - cysteina).

Co ciekawe, część z objawów homocystynurii pokrywa się z objawami mutacji w genie MTHFR, który skorelowany jest z niepowodzeniami położniczymi u kobiet.

Źródła: 

  1. Homocysteina jako czynnik ryzyka chorób cywilizacyjnych; w jakich przypadkach konieczne jest jej oznaczanie?, Marek Naruszewicz, Katedra Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego [https://journals.viamedica.pl/chsin/article/download/12076/9954]
  2. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2020/07/Gerontologia_1_2020_07.pdf

CZYTAJ TAKŻE:

Pytania o badania. Czym są ketony w moczu? Jakie dolegliwości oznaczają?

Rozmyty obraz, senność, tycie i rany w kącikach ust. O objawach cukrzycy opowiadają pacjenci

Informuje mózg: "jesteś najedzony!". Niestety na hormon sytości można być odpornym

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL