Co można jeść w ciąży w święta?

Czy ciężarna musi rezygnować z tradycyjnych świątecznych potraw? Nie ma takiej konieczności. Należy jedynie zachować zdrowy rozsądek oraz umiar. Poniżej przedstawiamy zalecenia dla przyszłych mam. Zobacz, na co warto uważać.

Bezpieczne potrawy świąteczne dla przyszłej mamy

Podczas ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na to, co się je. Warto zadbać, aby dania były zdrowe, lekkie i pożywne - by dostarczały odpowiedniej ilości witamin i minerałów. 

Świetną propozycją dla ciężarnych jest wigilijny barszcz czerwony, który jest cennym źródłem kwasu foliowego i przeciwutleniaczy. Warto zadbać jedynie o to, aby był zakwaszany cytryną, a nie octem. Kolejną świąteczną propozycją dla pań w ciąży są ryby. Warto postawić na gatunki morskie i unikać smażenia. Ryby morskie zawierają najwięcej cennych kwasów omega-3. Świetną propozycją dla ciężarnych jest ryba po grecku (konieczna gotowana).

Reklama

Do picia świetnie sprawdzi się kompot z suszu. Jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Kompot z suszu jest doskonałym źródłem błonnika. Dzięki temu przyśpiesza przemianę materii, zapobiega zaparciom i wzdęciom, poprawia trawienie oraz łagodzi skutki przejedzenia, co jest szczególnie istotne podczas świąt. 

Do świątecznego jadłospisu warto również włączyć zioła. Przyprawy nie tylko podkręcą smak potraw, ale pomogą na drobne dolegliwości. Majeranek pobudza wydzielanie żółci i z powodzeniem może być stosowany problemy trawienne oraz bóle brzucha. Kolejna pomocna  przyprawa to kminek. Warto dodać go zwłaszcza do bigosu, ponieważ skutecznie zapobiega wzdęciom.

Ciężarna w święta - na co uważać?

Przede wszystkim należy uważać na tłuste i ciężkostrawne dania, które powodować mogą wzdęcia, zaparcia i zgagę. Zamiast ryb smażonych w głębokim tłuszczu lepiej wybrać zdrowszą wersję - pieczenie lub gotowanie na parze. 

Problematyczny, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, gdy dziecko jest już duże i uciska żołądek, jelita oraz wątrobę, może okazać się także bigos i inne daniach z duszoną lub zasmażaną kapustą. Kapusta w dużych ilościach może bowiem powodować wzdęcia, co u kobiet ciężarnych występuje nawet przy lekkiej diecie. To samo dotyczy grochu i fasoli. Jeśli jednak przyszła mama wie, że dobrze toleruje takie potrawy, absolutnie nie ma przeciwwskazań, by je zjeść. Na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Zawsze, a zwłaszcza w ciąży, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Każdego dnia należy wypijać minimum 2 litry wody. Alternatywą dla wody nie mogą być ani słodkie soki, ani napoje gazowane. To produkty, których należy unikać, nie tylko w czasie świąt. 

Warto przyjrzeć się również świątecznym deserom. Ciężarne mogą spożywać praktycznie wszystkie ciasta, jednak należy uważać na ich ilość. Nie najlepszym wyborem będą również kremowe ciasta przygotowane na tłustej śmietanie. Zamiast tego lepiej wybrać smakołyki bogate w orzechy i bakalie oraz mak, który wbrew powszechnej opinii, mogą spożywać zarówno kobiety ciężarne, jak i dzieci. To doskonałe źródła cennych tłuszczów oraz błonnika i witamin, m.in. witaminy A, witamin z grupy B i kwasu foliowego.

Czego należy unikać w ciąży podczas świąt?

Poza smażonymi rybami należy unikać również ryb w occie. Jeżeli ciężarna bardzo lubi śledzie, może przygotować je w innej formie, np. w oleju. Warto zrezygnować także z grzybów, które mogą być ciężkostrawne. 

W trakcie świąt panie w ciąży powinny przede wszystkim unikać objadania się. Większość świątecznych potraw nie będzie szkodliwa, gdy ciężarna zje je w rozsądnej ilości.

Potrawy świąteczne a karmienie piersią

Wskazania dla karmiących piersią, są podobne jak dla ciężarnych. Warto unikać tłustych, smażonych i ciężkostrawnych produktów. Należy pamiętać jednak, że powyższe propozycje są jedynie wskazówkami. Jadłospis, zarówno ciężarnej, jak i karmiącej, jest kwestią bardzo indywidualną. Przy wyborze świątecznych potraw należy kierować się przede wszystkim własnym doświadczeniem. Kapusta może powodować wzdęcia, jednak nie muszą one występować u wszystkich. Zarówno podczas świąt, jak i na co dzień zalecamy przede wszystkim zdrowy rozsądek i umiar. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości żywieniowych należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.


CZYTAJ TAKŻE:

Zakwas buraczany - leczy nadciśnienie, wzmacnia odporność, chroni przed rakiem

Czy szczepionki na covid mają wpływ na płodność?Masz ciągłą ochotę na słodycze? To może być niedobór chromu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL