​Szczepienie przeciw covid w czasie starań o dziecko i podczas ciąży

Mity na temat szczepień w trakcie ciąży lub w okresie starania się o dziecko długo można by mnożyć, w szczególności mity na temat szczepień przeciw COVID-19. Czy szczepionka może doprowadzać do niepłodności, poronienia lub powodować powikłania w trakcie ciąży? Lek. Andrzej Zmaczyński, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior, rozwiewa dla nas wszelkie wątpliwości.

Szczepienie przeciw COVID-19 nie obniża płodności

Choć szczepienie przeciwko COVID-19 może mieć pewne, tymczasowo negatywne skutki na parametry nasienia mężczyzny, to nie ma żadnych twardych dowodów na to, żeby pogarszało ono płodność, tak mężczyzny, jak i kobiety. Skąd zatem wspomniane negatywne skutki? 

- Parametry nasienia pogarszają się z powodu występującej czasami gorączki po szczepieniu. To efekt zbliżony do tego, jaki występuje po każdej gorączce. Dlatego nie należy wnioskować, że to szczepienie pogorsza płodność - tłumaczy specjalista i jak dodaje, on sam zaleca szczepienie, również kobietom starającym się o ciążę. - Biorąc pod uwagę wszystkie "za i przeciw", lepiej nieco dłużej starać się o ciążę, niż zachorować na COVID-19 z powodu nie zaszczepienia się - mówi lek. Andrzej Zmaczyński. Ze względu na potencjalny negatywny wpływ na płód w okresie organogenezy (od 4 do 8 tygodnia ciąży) nie zaleca się szczepień jedynie w pierwszym trymestrze, tj. do 8 tygodnia ciąży.

Reklama

Przebieg covid w ciąży - ryzyko dla matki i dziecka

Warto mieć świadomość, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka występowania ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-Cov-2. Stanowisko ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) podkreśla, że bezpieczeństwo stosowania obu grup szczepionek (tj. mRNA i wektorowych) u kobiet ciężarnych jest zachowane. Jednak ze względu na istnienie zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA (a więc Pfizer/BioNTech i Moderna), to one są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID-19 u kobiet ciężarnych. - Każda kobieta ma więc wybór - zaszczepić się, zapewniając sobie tym samym zdrowie i spokój, bądź też nie szczepić się, narażając się na ciężki przebieg choroby w ciąży - mówi lek. Andrzej Zmaczyński. 

Trzeba mieć na uwadze, że jeśli kobieta się zaszczepi, to może ona uniknąć wszelkich potencjalnych powikłań wynikających choćby z wcześniejszego rozwiązania ciąży, co często zdarza się w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. 

Dodajmy, że w takich przypadkach - kiedy matka chora na COVID-19 rodzi dziecko - tuż po porodzie jest ona od niego na pewien czas izolowana, żeby uniknąć zarażenia noworodka. Jest to oczywiście przeżyciem bardzo traumatycznym - przestrzega ginekolog z CM Superior. Jeśli chodzi o ewentualne przeciwwskazania do szczepień, to można wymienić tu jedynie uczulenie  na składniki szczepionki, które wymagają konsultacji alergologicznej.

Czy szczepienie przeciw covid u matki chroni także dziecko?

Czy odporność zaszczepionej matki może przejść również na dziecko? Okazuje się, że tak. Tyczy się to kobiet szczepiących się w trzecim trymestrze. Jeśli zatem chodzi o okres ciąży, jest to najlepszy moment na zaszczepienie się. Poza tym warto dodać, że jest to działanie bezpośrednie, które w prosty sposób ma przełożenie na dobro dziecka. 

Najświeższe rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią o tym, że można, a nawet należy szczepić się trzecią dawką w trakcie ciąży. - Raz jeszcze chciałbym powtórzyć, że kobiety ciężarne nie wykazują ku temu tak naprawdę żadnych przeciwwskazań, a należąc do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji, powinny robić wszystko, aby się jej wystrzegać - tłumaczy lekarz.

Jakie istotne szczepienia warto przyjąć w ciąży?

Warto mieć na uwadze, że szczepionki antycovidowe to nie wszystko. Z pewnością trzeba pamiętać również o szczepionce przeciwko grypie, w przypadku której zalecenia są te same, co w przypadku szczepionki covidowej. Bywa, że kobiety ciężarne przechodzą grypę ciężko, dlatego warto zaszczepić się jeszcze przed rozpoczęciem starań. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, tak samo, jak i w drugim oraz trzecim trymestrze ciąży. 

Również w trzecim trymestrze zalecana jest szczepionka przeciwko krztuścowi. Stosunkowo niewiele kobiet o niej pamięta, tymczasem zdecydowanie warto ją wykonać. Tak, jak w przypadku szczepionek antycovidowych, tak i tutaj szczepionka chroni już wtedy również dziecko, dlatego też jest ona szczególnie zalecana. 

Czytaj także:

Dlaczego osoby zaszczepione też chorują na COVID-19?

Kalendarz szczepień ochronnych dzieci.  Aktualne zalecenia

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szczepienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL