Sposoby na depresję poporodową

Nieważne, czy zostałaś mamą po raz pierwszy, czy po raz czwarty - dni i tygodnie bezpośrednio po urodzeniu dziecka mogą być niezwykle przytłaczające.

Wiele kobiet doświadcza zmiany samopoczucia po porodzie, począwszy od krótkich, łagodnych obniżeń nastroju, zwanych potocznie baby bluesem, aż po stan długotrwałej, głębokiej depresji klinicznej zwanej depresją poporodową. 

Uczucie smutku po porodzie występuje częściej niż mogłoby się wydawać. To ważne dla młodych matek i ich bliskich, żeby zrozumieć objawy depresji poporodowej i jak najszybciej pomóc.

Przy odpowiednim wsparciu i leczeniu, matka, niezależnie od stopnia  depresji poporodowej której doświadcza, może szybko stać się zdrowym i spełnionym rodzicem. 

Reklama

Baby Blues

Do 80% kobiet po porodzie doświadcza czegoś, co nazywa się baby blues. Jest to uczucie smutku i krótkotrwałych kryzysów emocjonalnych, które rozpoczynają się w pierwszych dniach po porodzie. 

Kobieta w jednej chwili może czuć się szczęśliwa, a za minutę przytłoczona. Baby blues zwykle trwa kilka dni do kilku tygodni.

Dlaczego tak się dzieje?

Te emocjonalne skoki są uważane za naturalny efekt zmian hormonalnych, które występują w czasie ciąży i porodu. Poziom estrogenów i progesteronu, które zwiększyły się w okresie ciąży, po porodzie nagle spadają, co może wpłynąć na nastrój. 

Te żeńskie hormony zazwyczaj wracają do do poziomu sprzed ciąży w ciągu tygodnia. Kiedy poziom hormonów się normalizuje, baby blues zazwyczaj mija samoczynnie, bez leczenia.

Co robić?

Aby poradzić sobie z baby bluesem, świeżo upieczone mamy powinny podzielić się obowiązkami w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie. Niech rodzina i przyjaciele zaangażują się w sprawunki, zakupy, prace domowe lub opiekę nad dzieckiem, podczas gdy zmęczona mama będzie mogła pozwolić sobie na chwilę relaksu pod prysznicem lub drzemkę.

Czy to już depresja poporodowa?

Jeśli stan obniżenia nastroju będzie utrzymywał się dłużej niż dwa tygodnie, należy porozmawiać z lekarzem lub psychologiem w celu omówienia dalszego postępowania. 

Nie można lekceważyć przedłużającego się baby bluesa, który może z czasem przerodzić się w poważną depresję i doprowadzić do poważnych konsekwencji.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL